"Sputnik sitesi hiçbir uyarı yapılmadan kapatıldı"

240

Rus haber ajansı Rossiya Segodnya'nın Türkiye'de erişime engellenmesinin ardından ajansın Genel Müdürü Tural Kerimov bir açıklama yaptı.

Sitenin erişeme engellenmesinden önce Türkiye'de yetkili kurumlardan hiçbir uyarı gelmediğini belirten Kerimov, "Öncesinde olduğu gibi sonrasında da hiçbir bilgilendirme veya uyarı yapılmadı" diye ifade etti.

Kerimov, Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Erişimi engelleme konusuyla ilgili Türkiye'de yetkili kurumlardan herhangi bir uyarı veya mesaj alınmadı. Siteye erişim engellendikten sonra da hiçbir mesaj almadık."

Dün Türkiye'de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’in uygulamaya koyduğu idari tedbir kararı doğrultusunda ‘sputniknews.com’ ile birlikte 31 dilde yayın yapan tüm Sputnik siteleri erişime engellenmişti.

Halihazırda Türkiye’den siteye ulaşmaya çalışan kullanıcılar, "5651 Sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda, sputniknews.com hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 14/04/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-56092 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır" mesajı ile karşılaşıyor.