Rusya'da yakalanan teröristin üzerinde ilginç bir kart bulundu

905

Rusya'nın başkenti Moskova'da güvenlik güçleri, bazı terör gruplarının eylemlerine katıldığı şüphesiyle Attoyev J.K. isimli uluslararası aranan şahsı yakaladı. Zanlının üzerinde nereden temin ettiği anlaşılamayan ve yüksek tehlike arz edebilecek bir kart bulundu.

Özbekistan güvenlik güçleri ile ortaklaşa gerçekleştirilen operasyonda zanlının kaldığı yere baskın yapıldı. Baskın sırasında arama yapan güvenlik güçleri, Moskova metrosunun halka kapalı olan tüm alanlarına girmeye yarayan bir güvenlik kartı buldu. Kart sayesinde metronun herhangi bir noktasındaki tüneller dahil diğer teknik alanlara da çok rahat bir şekilde giriş yapılabildiği belirtiliyor.

Life.ru'nun haberine göre zanlı, Moskova'dan 80 km uzaklıkta bulunan Pavlovskiy Posad'ta saklanıyordu.

Saklandığı daireye baskın yapan güvenlik görevlileri üzerinde ıslak imza, damga ve fotoğraf olan metro giriş kartının, Moskova Metro yönetimi tarafından düzenlendini söyledi. Kart yardımıyla teknik çalışanların girdiği bölümlere, tünellere ve metronun herhangi kapalı bir noktasına kolayca erişilebiliyor.

Polisin, "kartı nereden temin ettin? ve ne amaçla kullanıyorsun?" sorularına Attoyev cevap vermeyi reddetti.

Zanlı tutuklanırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Moskova Metrosu konuyla alakalı henüz bir açıklama yapmadı.

En son 2010 yılı Mart ayında Moskova metrosuna yönelik terör saldırısında 40 kişi hayatını kaybetmiş ve 100’e yakın vatandaş da yaralanmıştı.

Moskova metrosunu günlük ortalama 9 milyon insan kullanıyor.