Rus jetinden bir taciz daha: ABD uçağının etrafında "fıçı tono" hareketi

367

Rus jetinin ABD'nin askeri uçağının etrafında "fıçı tono" adı verilen akrobasi hareketi yaptığı iddia edildi.

CNN'in haberine göre Rus Su-27 jeti, Baltık Denizi üzerinde ABD'nin RC-135 askeri uçağına 30 metreye kadar yaklaşarak "fıçı tono" akrobasi hareketiyle geçti.

"Fıçı tono" akrobasi hareketi sırasında uçak yatay burgu (tirbüşon) hareketi yaparken spiral bir rota izliyor. ABD askeri uçağının ise bu spiral rota içerisinde kaldığını iddia eden Pentagon yetkilileri, Rus jetinin bu davranışını 'oldukça tehlikeli' olarak yorumladı.

Rus jetleri, her fırsatta taciz ediyor

28 Nisan'da Rus MiG-31 jeti Rusya'nın kuzeydoğusundaki Kamçatka bölgesi açıklarında ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait P-8 Poseidon devriye ve anti-denizaltı uçağını taciz ettiği iddia edilmişti. Rus jetinin uluslararası hava sahasında ABD'nin P-8 Poseidon uçağına 15 metre kadar yaklaştığı belirtilmişti.

12 Nisan'da Baltık Denizi'nde iki adet Rus Su-24 jetleri, ABD'nin USS Donald Cook adlı destroyerinin üzerinden 4 kez alçak uçuş yaparak taciz etmişti. Hadisenin yaşandığı sırada ABD destroyerinin, Rusya'nın Kaliningrad bölgesine 70 mil uzakta bulunduğu belirtildi. Rusya'ya ait olan Kaliningrad, Rusya ile sınırı olmayıp Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bulunan bölgedir.

Ocak ayında Rus-27 jeti, Karadeniz üzerinde ABD'nin casus uçağına 15 metre kadar yaklaşarak taciz etmişti.

ABD, Rus jetlerinin tacizlerini 'tehlikeli yaklaşma' olarak yorumlarken Rusya tarafı yaşananları rutin uygulama olarak görüyor.