Rus jeti, ABD'nin askeri uçağının Kaliningrad'a yaklaşmasını engelledi

423

Rus Su-27 jeti, ABD'nin RC-135V casus uçağının Kanliningrad bölgesine yaklaşmasını engellediği iddia edildi.

Baltic Watct portalına göre, 15 Mayıs'ta ABD'nin RC-135V casus uçağı Kanliningrad bölgesi yakınlarında uçuş gerçekleştiriyordu. Bilgilere göre, ABD uçağının Kaliningrad bölgesine daha fazla yaklaşınca Rus Su-27 jeti havalanarak engelleme yaptı.

Engellemenin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verilmezken daha önce Rus jetleri, ABD'nin uçak ve gemilerine yakın mesafede uçarak taciz etmişti.

Rusya'ya ait olan Kaliningrad, Rusya ile sınırı olmayıp Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bulunan bölgedir.

ABD, Rus jetlerinin tacizlerini 'tehlikeli yaklaşma' olarak yorumlarken Rusya tarafı yaşananları rutin uygulama olarak görüyor.

Rus jetleri, her fırsatta ABD uçak ve gemilerini taciz ediyor

Son zamanlarda Rus jetleri, sınırlarına yakın uçan ABD uçaklarını ya da denizden geçen gemilerini taciz ediyor.

29 Nisan'da CNN'in haberine göre Rus Su-27 jeti, Baltık Denizi üzerinde ABD'nin RC-135 askeri uçağına 30 metreye kadar yaklaşarak "fıçı tono" akrobasi hareketiyle etrafından geçti.

"Fıçı tono" akrobasi hareketi sırasında uçak yatay burgu (tirbüşon) hareketi yaparken spiral bir rota izliyor. ABD askeri uçağının ise bu spiral rota içerisinde kaldığını belirtilmişti.

28 Nisan'da Rus MiG-31 jeti Rusya'nın kuzeydoğusundaki Kamçatka bölgesi açıklarında ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait P-8 Poseidon devriye ve anti-denizaltı uçağını taciz ettiği iddia edilmişti. Rus jetinin uluslararası hava sahasında ABD'nin P-8 Poseidon uçağına 15 metre kadar yaklaştığı belirtilmişti.

12 Nisan'da Baltık Denizi'nde iki adet Rus Su-24 jetleri, ABD'nin USS Donald Cook adlı destroyerinin üzerinden 4 kez alçak uçuş yaparak taciz etmişti. Hadisenin yaşandığı sırada ABD destroyerinin, Rusya'nın Kaliningrad bölgesine 70 mil uzakta bulunduğu belirtildi. Rusya'ya ait olan Kaliningrad, Rusya ile sınırı olmayıp Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bulunan bölgedir.

Ocak ayında Rus-27 jeti, Karadeniz üzerinde ABD'nin casus uçağına 15 metre kadar yaklaşarak taciz etmişti.