Vkontakte'nin en büyük sayfası "MDK" din ile alay ettiği için kapatıldı

161

Rusya ve Avrasya bölgesinin en popüler sosyal paylaşım sitesi "Vkontakte", sayfada yer alan ve yaklaşık 7 buçuk milyon takipçisi olan "MDK" sayfasına erişimi engelledi.

St. Petersburg şehri Smolninski Bölge Mahkemesi tarafından erişeme engellene sayfanın "İdeolojik sembolleri ve araçları kullanarak toplumda tanımlanan dini literatürlere saygızılık içeren paylaşımlar, ayrıca, çocuklarda ve ergenlik çağındaki kişilerde cinsel objelere erken ilgi uyandıracak materyaller içeren paylaşımlarda bulunma" gerekçesiyle kapatıldığı belirtiliyor.

MDK - Vkontakte sayfasında yer alan en popüler sayfa. 7 buçuk milyon takipçisi bulunan sayfanın komik ve eğlence amaçlı içerikler paylaştığı biliniyor.

Sayfanın kapatılışına esprili bir şekilde yaklaşan sosyal medya kullanıcılarından bazıları, "RBK da üç harfliydi" yorumunda bulundu. Rusya'da geçtiğimiz haftalarda yönetim kurulu ve yazı işlerinden bazı kişilerin istifa ettiği RBK haber ajansının, hükümet tarafından baskı yapılarak kontrol altına alınmaya çalışıldığı iddia ediliyordu.