Rusya ile Ukrayna arasında takas: Ukraynalı pilot Savçenko ülkesine dönüyor

142

Ukrayna’nın uzun süredir özgürlüğü için mücadele verdiği Rusya’da tutuklu bulunan Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko ülkesine dönüyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’da tutuklu bulunan Savçenko’yu getirmesi için içinde Rus esirlerin de olduğu uçağını gönderdi.

İki Rus esir Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksander Aleksandrov ile Rusya’nın Rostov şehrinde takas edilen Savçenko, Poroşenko’nun uçağı ile Rusya’dan ayrıldı. Ukraynalı kaynaklar, Poroşenko’nun hava alanında Savçenko’yu karşılayacağı belirtildi.

17 Haziran 2014'te Donbass bölgesinde öldürülen Rus gazetecilerin cinayetinden sorumlu tutulan Ukraynalı bayan asker Nadejda Savçenko, Lugansk bölgesinde esir alınmıştı. Rusya'ya teslim edilen Savçenko, yargılanarak suçlu bulunmuştu.

Savçenko, 2014 yılının Ekim ayında düzenlenen parlamento seçimlerinde Yuliya Timoşenko’nun Anavatan Partisi’nden milletvekili seçilmişti.

Rus vatandaşı Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov 16 Mayıs 2015'te Ukraynalı askerler tarafından Dombass'ta yakalanmıştı. Ukrayna, Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov'un Rus askeri olduğunu savunurken Moskova, iddiaları yalanlamıştı. Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov, terör etkinliklerinde bulunduğu gerekçesiyle yargılanarak hüküm giymişti.