“Rusya, Türkiye sınırına yakın bölgede IŞİD petrol tesislerini bombaladı” - VIDEO

175

Rusya Savunma Bakanlığı, Su-34 savaş uçaklarının Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Re’sülayn bölgesinde IŞİD’e ait petrol tesislerini bombaladı. Operasyonla ilgili görüntü yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı, terör gruplarının petrol kaçakçılığı yaptıkları güzergahlara yönelik operasyonların süreceğini açıkladı.

Yayınlanan görüntülerde Rus jetlerinin petrol tesislerini bombalamaları yer alıyor. Açıklamada, “Operasyonda petrol ürünlerinin hedef alınması sonucu yoğun bir yangın ve duman görüldü…” ifadelerine yer verildi.

Rusya sıklıkla terör gruplarının petrol kaçakçılığı yapmalarında Türkiye’nin destek verdiği suçlamasında bulunuyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin petrol kaçakçılığı ve diğer yasal olmayan işlerle ilgili gerekli önlemleri almadığını, bir kısım yetkililerin bu işlerden faydalandığını iddia etmişti.

Rusya 31 Mayıs’ta da Taura bölgesinde IŞİD’e ait petrol tesislerini vurmuştu. 30 Eylül 2015’den itibaren Suriye’de terör karşıtı operasyonları sürdüren Rusya, terör örgütlerinin kontrolünde olan 200’den fazla tesisi imha etti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Yevgeni Lukyanov, Rusya ve Suriye ordusunun ortak operasyonlarında IŞİD ve El Nusra üyesi 28 bin militanın öldürüldüğünü açıklamıştı. Rusya’ya göre bu rakam toplam sayının üçte biri civarında.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada Rusya’nın desteği ile Suriye hükümetinin 500’den fazla yerleşim birimini yeniden ele geçirdiği bilgisini paylaşmıştı.