Rusya: Türk Akımı Projesi'ni görüşmekten kaçınmıyoruz

194

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türk Akımı Projesi'ni görüşmekten kaçınmadıklarını açıkladı.

Avrupa Birliği'nin tutumu yüzünden Rusya, 2014 yılında Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan üzerinden geçecek olan Güney Akımı projesinden vazgeçmişti ve Türkiye ile anlaşmıştı. İki ülke arasındaki uçak krizi nedeniyle proje askıya alınmıştı. Rusya-Türkiye ilişkilerin normalleşme sürecine girmesinin ardından eski dosyalar raftan iniyor.

26 Haziran'da Moskova'da bir araya gelen Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç ile Türkiye Başbakanı Mehmet Şimşek, projeyi tekrar görüştü. Ancak görüşmeden bir sonuç çıkmadığı açıklanmıştı.

Nihai kararı 9 Ağustos'ta görüşecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği ifade edildi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, Türk Akımı Projesi'nin zor bir mesele olduğunu belirtti. Peskov, "Ancak projeyi görüşmekten kaçınmıyoruz. Problemleri ve ekonomik çıkar açısından değerlendirmek için herkes ilgi duyuyor" dedi.

Ayrıca Peskov, konuyla ilgili Gazprom şirketinin boş durmadığını ve alternatif seçenekleri değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Türk Akımı Projesi dört ayrı hat olarak planlandı ve toplamda 63 milyar metreküp kapasite öngörülmüştü. Anlaşma çerçevesinde ilk hattan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının Aralık 2016’da başlaması planlanıyordu.