Rusya halkı ABD seçimleriyle yakından ilgileniyor

278

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin (VTsIOM) yaptığı araştırmaya göre Rusya halkının ABD’de yapılacak kongre seçimleriyle yakından ilgilendiği ortaya çıktı. Ankete göre Rusların yüzde 41’i ABD’de yapılacak olan seçimlerle ilgileniyor.

Araştırmaya göre Rusların yüzde 11’i ABD seçimlerini yakından ve sürekli, yüzde 30’u ise zaman zaman takip ediyor. Rusya vatandaşlarının yüzde 58’i ise ABD seçimleriyle ilgilenmediğini ifade etti.

VTsIOM’un verilerine göre 2008 yılındaki ABD seçimlerini takip eden Rusların oranı yüzde 36 olarak belirlenmişti. Aktif bir şekilde seçimleri takip edenlerin oranı ise yüzde 4’te kalmıştı.

Anket verilerine göre Rusya halkının yüzde 59’u ABD seçimlerindeki başkanlık yarışının Rusya için önemli olduğunu, yüzde 30’u da seçim kampanyasının Rusya için önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca Rusların yüzde 29’u ABD seçimlerinin, yüzde 18’i ise seçim sonuçlarının Rusya için önemli olduğunu vurguladı.

9-10 Temmuz tarihlerinde yapılan kamuoyu araştırması Rusya’nın 46 farklı bölgesinde bin 600 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

8 Kasımda düzenlenecek olan ABD seçimlerinde cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, demokratların adayı ise Hilary Clinton olarak belirlendi.