Moskova'da Bayram namazı nerelerde ve saat kaçta kılınacak?

467

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25'ini temsil eden İslam dininin en önemli bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'in katılımıyla, Moskova Merkez Camii'nde saat 08.00'den 09:00'a kadar, önce vaaz ve hutbe okunacak, ardından da bayram namazına durulacak.

Camii içerisinde ve dışarısında yapılacak özel çekim, aynı gün "Россия 1" kanalında saat 09:00'dan itibaren banttan yayınlanacak. Ayrıca namaz esnasında Rusya Müftüler Konseyi ve Rusya Federasyonu Müslümanları Diyanet Yönetimi web sitelerinden de (www.muslim.ru ve www.dumrf.ru) canlı yayın yapılacak.

Moskova'da Bayram namazı kılınacak yerler ve saatleri şöyle:

1 - Московская Соборная Мечеть, Adres: Выползов пер., д. 7, метро "Проспект мира" (Saat 08:00'da başlayacak)

2 - Историческая Мечеть, Adres: ул. Большая Татарская, д. 28, стр. 1,2, метро "Новокузнецкая" veya "Третьяковская" (Saat 08:00'da başlayacak)

3 - Московская Мемориальная Мечеть, Adres: ул. Минская, д. 2 Б, метро "Славянский бульвар" veya "Парк Победы" (Saat 06:30'da başlayacak)

4 - Мечеть Ярдям, Adres: г. Москва ул. Хачатуряна 8, метро Отрадное (Saat 07:00'da başlayacak)

Camii'ler dışında bayram namazı kılınacak yerler:

1 - мусульманская община «Кяусар» в 7.00 утра (м. Технопарк, Проспект Андропова, д.11, корп.2, в шатре)

2 - мусульманская община «Милость» в 7.00 (м. Бунинская аллея, Южнобутовская ул., д. 96, шатер рядом с ФОК «Изумрудный»)

3 - мусульманская община «Рисалят» в 8:30 (Огородный проезд, 5, стр.4)

4 - мусульманская община «Седьмое поколение» в 7.00 (ст. Нижегородская (МЦК) Авиамоторная, ул. Басовская, д.1)

Uyarı: Moskova Merkez Camii'nin yanında yer alan Olimpiiski Spor Kompleksi'nin otoparkı ücretlidir. (0-1 saat, 50 ruble. Günlük 350 ruble)

Not: Merkez Camii'nde rahatça yer bulmak isteyen vatandaşlara, saat 7:30'dan önce camilerde hazır bulunmaları tavsiye edilir.

Tüm okurlarımıza sevdikleriyle beraber iyi bayramlar dileriz...