Moskova’da gaz borusu patladı, alevler 200 metre yükseldi

61

Moskova’nın batı bölgesinde Ozernaya caddesinde doğalgaz boru hattında meydana gelen patlama sonucu yangın çıktı. Alevler 200 metreye kadar çıkarken, yetkililer yangının son on yılın en kötüsü olarak değerlendirdi.

Moskova belediye başkanı Yuri Lujkov yangında beş kişinin yaralandığını, bir kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı. Lujkov yangının boru hattında meydana gelen basınç artışı nedeni ile çıktığını belirtti. Başkan yardımcısı Petr Birokov da Moskova’da daha önce bu büyüklükte bir yangını hatırlamadığını söyledi.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre 15 saatlik bir çalışmanın ardından kontrol altına alınırken, 70 aracın zarar gördüğü ve telefon şebekelerinin de kullanılamaz hale geldiği belirtildi. 100 bin kişinin telefon ve internet bağlantısının kesildiği kayediliyor.

Kaza nedeni ile ilgili bölgede inceleme başlatılırken, herhangi bir terör saldırı ihtimalinin olmadığı ifade edildi. Sovyet döneminden kalma eski altyapı nedeni ile bu tür kazalar sıklıkla yaşanıyor. Türkmenistan’da geçen ay meydana gelen benzer kaza nedeni ile Rusya doğalgaz sevkıyatı dururken, Moldova’da da iki hafta önce doğalgaz boru hattında meydana gelen gaz sıkışması nedeni ile patlama meydana gelmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan