Kriz, küçük hırsızları oburlaştırdı.

73

Küresel ekonomik kriz Rusya’da yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Artan işsiz ordusunun suç oranlarını yükseltmesinden endişe edilirken, başkent Moskova’da hırsızlık olayları patladı. Olaya ilginç bir noktadan yaklaşan İnterfax haber ajansı, “Küçük hırsızlar oburlaştı.” başlığı ile haberi verdi.

“Krizden midir yoksa sıcağın azdırmasıdan mı bilinmez, Moskova hırsızlarının ender davranışlarından biri “obur”laşmak. Eski “6 lık” (jiguli marka araba) dan tutun tuvalet kokusu şisesine, boğazlı kazağa, ondan yiyeceklere kadar herşeyi çalar oldular.

Cuma günü Güvenlik birimlerinin İnterfaksa bildirdiği habere göre son zamanlarda başkent marketlerinde küçük hırsızlıklarda, aynı zamanda eski otomobillerin çalınmasında artış kaydedildi. Örneğin başkentin güneyine yakın tarafında hırsızlar tarafından 1996 model VAZ-2108 marka 50 bin ruble (1500 dolar) değerinde eski bir otomobil çalındı.

Perşembe günü yine başkentin güneyinde bir vatandaş polise müraccat ederek VAZ-2106 marka, 17 yaşında, 20 bin ruble (700 dolar) değerindeki otomobilinin çalındığını bildirdi. Yine aynı şahısın beyanına göre o gün polise bayan bir vatandaş müracaat ederek, vekaletname ile kullandığı ”Kadillak” marka otomobilinin dört lastiğinin birden çaldığını bildirdi. Otomobil 1929 doğumlu emekli bir bayana ait.

Yine suçlular, başkentin kuzeyinde, Kore “Şevrole-Lanos” marka otomobilin kendisini çalmayıp, tekerleklerini çalmakla iktifa ettiler. Moskova’nın kuzeydoğusunda emekli bir bayan yine polise müraccat ederek haziran sonu itibari ile 1974 doğumlu alkolik oğlunun, kendisine ait 1500 rublelik ütüsünü çaldığını aktardı.

Dün gece 2 moskovalı, motosikletlerinin çalındığını haber verdiler. İlk olay, başkentin kuzeyinde cerayan ediyor. Bir emekliye ait olan motosikletin değeri 67 bin ruble. Kötü niyetli insanlar tanınmasınlar diye dışarıdaki kameranın objektifine kağıt parçası yapıştırarak kapatmışlar.

İnterfaksa konuşan biri “Bundan önce Miklo-Maklaya, Bolşoy Çeremuşkinskaya, Kantemirovskay caddelerinde süpermarket zincirlerinde de hırsızlık olayları tespit edildi. Çalınan yiyeceklerin değeri 1500 ruble. Suçluların ortak özellikleri hepsinin işsiz olması. Karelli doğumlu Moskova çevresinde yaşayan otomobil sahibi birisinin 1120 rublelik japon minibüsü cam sileceği fırçasını çalmış olması polisleri hayrete düşürdü.

Yine bundan önce Başkentin güney doğusunda BMW-X5 marka cipin ön tamponu ve yan dikiz aynaları söküldü. İki ayna telef oldu ama, suçlu olay yerine yakın bir yerde tutuklandı. İnterfaksa konuşan biri: “Başkentin doğusundaki Sokolniki bölgesinde perşembe günü çalışanlardan biri, kendi firmasından 4 boğazlı kazak çaldı. Çalınan kazakların değeri 3600 ruble.” dedi. Başkentin güney doğusunda Mihaylova caddesi, 28 nolu evin girişinden suçlular 2500 değerindeki çocuk bisikletini bile çaldı. Başkentin merkezinde 27 yaşındaki genç bayan “Dobrininskaya” parfüm mağazasından “Gucci” marka parfümü çalmaya teşebbüs etti.

Yaz sezonu moskovalılar için iki kat daha riskli bir sezon olduğunu hatırlatmak isteriz. Krizin de etkisini hesaba katarak tatil zamanlarında hırsızlık olayları artmaktadır. Haziran başında Moskova Emniyeti Ev Güvenilği Kurumu Başkanı Aleksandr Blagov: Geleneksel olarak moskovalılar her yaz başkentten ayrılıyorlar buna ev hırsızlıkları da artıyor. 2008 yılında moskovada 11 bin ev soyuldu. Bunların sadece yüzde 16’sı (1756) yakalandı.” dedi.

Moskova, Cihan