Rus Ortodoks Kilisesi: “Orduda imamlar da görev yapsın.”

17

Rusya Ortodoks Kilisesi sözcüsü Vsevolod Çaplin, Rusya ordusunda papazların yanı sıra, imam, haham ve budist din adamlarının da görev yapması gerektiğini belirtti.

 

Yekaterinburg kentinde düzenlenen toplantıda konuşan Rus Ortodoks Kilisesi yetkilisi, 1917 Bolşevik Devrimi öncesi orduda yapılan ordu-kilise sıkı işbirliği uygulamasına geri dönülmesine davet etti.

 

Çaplin, “Rusya ordusunda dört ana din görevlileri görev yapmalı. Ural bölgesinde bunun güzel örneğini yaşadık. Burada askeri tatbikat sırasında mobil kilise, mescit ve sinagog da faaliyet göstermişti. Rusya Ortodoks Kilisesi, Savunma Bakanlığı ile tüm din temsilcilerinin orduda görev yapması konusunda görüşmeler yapıyor. Yakın zamanda konuyla ilgili kararlar alınması bekleniyor. Bizim ordu yönetimimiz de buna hazır.” dedi.

Kilise sözcüsü Rus ordusunda görev yapmak için iki binden fazla papazı seferber edeceklerini belirtti. Çaplin, “Her insanın din görevlisine ulaşması doğal hakkıdır. Devlet bu konuda yardımcı olmalı. Tüm dünya ülkeleri ordularında dini yetkililer görev yapıyor. Hatta, bize ‘kilise devletten ayrıdır’ ilkesini öğreten ülkelerde bile bu husus var. Bazı ülkelerde din görevlilerin askeri rütbesi bile var.” diye konuştu.

Eski Çarlık döneminde Ortodoks papazlar orduda faal görev yapıyordu. 1917 Ekim Devrimi ile bu uygulama ortadan kaldırıldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında ise dönemin eski Sovyet lideri Jozef Stalin kilisenin toplum hayatında önemini göz önünde bulundurarak kilise ile barışma kararı aldı. 1986 yılındaki Perestroyka (yeniden yapılanma) hareketi ve Sovyetlerin dağılması, Rus Ortodoks Kilisesi`nin konumunu tekrar güçlendirdi. Şubat 2006 yılında Rus kilisesi ile Savunma Bakanlığı yetkilileri orduda papazların da görev yapmaları konusunda anlaşma sağladı.

Moskova, Cihan