Rus basının yorumu: “Müslümanlar Medvedev’i ağırladı.”

5

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’in dün gerçekleştirdiği Merkez Cami ziyareti Rus basınında geniş yer buldu. Basın Medvedev’in şimdiye kadar hiçbir Rus liderin ziyaret etmediği Merkez Camii’ye uğrayarak bir ilki gerçekleştirdiği vurgulandı. Daha önce Rusya lideri, Tataristan özerk cumhuriyetinde de bir cami ziyareti gerçekleştirmiş, Rusya başbakanı Vladimir Putin de Çeçenistan da Ahmet Kadirov camiine uğramıştı. Ancak, Merkez Camii’ni ziyaret ve Rusya Müftüler Konseyi’nin sorunlarının yerinde dinlenilmesi ilk kez gerçekleşti.

 

Vremya Novestey gazetesi görüşmede 2014 Kış Olimpiyatlarının gerçekleşeceği Soçi’de yeni bir cami inşasının gündeme geldiğini aktardı. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’in Soçi’de bir cami talebi üzerine Rusya lideri, geçici olmayan kalıcı bir caminin inşasının doğru olacağını vurguladı. Rusya’da her geçen gün Müslümanların sayısının arttığına da dikkat çeken Medvedev, gerekli talimatı vereceğini söyledi.

 

Moskovski Komsomolets gazetesi Medvedev’in cami ziyaretini, “Müslümanlar Medvedev’i ağırladı.” başlığı ile duyurdu. Haberde, Merkez Camii’nin büyütülme çalışmalarının devam ettiği, inşaatın tamamlanmasının ardından binlerce kişinin burada ibadet edebileceği belirtildi. Gazete, külliye olarak inşa edilen merkezde, otel, kitapçılar, otopark ve helal gıda satış merkezlerinin de olacağına dikkat çekti.

Gazeta gazetesi de ziyarete geniş yer ayırarak Medvedev ve Rus Müslüman liderler arasındaki buluşmayı öne çıkardı. Haberde, “Müftüler Konseyi Başkanı Gaynuddin, faizsiz bankacılık konusunda talepte bulundu. Medvedev de teklifi dikkate alacaklarını, gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.” bilgisi yer aldı. Gazeta, müftülerin Rusya liderinden camilerdeki elektrik, doğalgaz ve su gibi kamu hizmetlerinden düşük ücret alınmalarını da talep etti.

Moskova, Cihan