Binlerce Rus ‘son Çar’ anısına ‘haç yürüyüşü’ gerçekleştirdi

61

Rus halkı, 17 Temmuz 1918 yılında Rus Çarı 2. Nikolay ve ailesine yönelik infaz olayının 91.yıldönümünü gözyaşlarıyla anıyor. Rusya Ortodoks Kilisesi ve çeşitli Rus sivil toplum örgütlerinin öncülük ettiği anma törenlerinde, binlerce kişi Çar ailesi için düzenlenen ‘haç yürüyüşü’ne katıldı. Çar ailesinin Şartaj demiryolu istasyonundan başlayan ölüm yolculuğunu canlandıran göstericler, St. Petersburg Vostochniy ve Çelyuskintsev caddelerinden geçerek Çar ailesinin infaz edildiği İpatyeva’nın evine kadar geldi.

 

Çar ailesi anısına kiliseye çevrilen evde ayin düzenleyen kalabalık, mum yakarak son Çar ailesinin ölümünü andı. Saygı duruşunda bulunan Ortodoks kilisesi yetkilileri ve vatandaşlardan bir kısmı, Romanovlar ailesinin infaz edildikten sonra cesetlerinin bırakıldığı kentin 20 kilometre dışındaki Ganina Yama çukuruna gitti.

 

Çar Nikolay’ın infaz emrini Bolşevik devrimi verdi

Rusya'da 300 yıl iktidarda kalmayı başarmış Romanovlar Hanedanı'nın son çarı 2. Nikolay ve ailesi 1917 Ekim Devrimi'nin ardından, Ural bölgesindeki Yekaterinburg kentinde ev hapsine kapatıldı. Bolşevikler Çar 2.Nikolay'ın hayatta kalmasının devrimin yaygınlaşmasına engel olmasından endişe ediyordu. Ayrıca, Sibirya'da merkez karargâh kuran Beyaz General Kolçak da Çarı kurtarmak için harekete geçmişti.

Bazı Rus tarihçilerine göre, bölge Bolşevik yönetimi Vladimir Lenin'e Çar'ın infaz edilmesini önerdi. Lenin de buna yeşil ışık yaktı. 16 Temmuz 1918 yılında gece gec saatlerinde Çar 2. Nikolay Romanov ve ailesi kaldıkları evin bodrum katına indirilerek Bolşeviklerce infaz edildi. Daha sonra Moskova'dan gelen çok gizli emirle cesetlerin yok edilmesi istendi.

Cesetler Yekaterinburg'un 20 kilometre yakınında terk edilmiş bir maden ocağına atıldı. 1979 yılında ise bölgede araştırma yapan üç Rus mühendis Çar ailesine ait kemikleri buldu. Fakat ülkede Sovyet yönetim iş başında idi. 1980'lı yılların sonlarında Perestroyka(yeniden yapılanma) rüzgârının da etkisiyle Sovyet kamuoyu Çar ailesi infazını gündeme getirdi. Sovyetlerin yıkılmasının ardından, Rusya Romanovlar hanedanına kapılarını da açtı. 1998 yılında Çar ailesine ait kemikler çukurdan çıkarılarak devlet töreniyle St.Petersburg kentinde toprağa verildi.

Romanovlar İmparatorluk Evi Rusya’ya gelmek istiyor

Ayrıca şimdi Çarlık Hanedanı Romanov'un yurtdışındakı akrabaları ana vatanlarına geri dönerek Kremlin'den Rus Ortodoks Kilisesi gibi özel statü almayı planlıyor. Bunun için Rus Anayasası'nda özel mevzuat çıkarılmasını isteyen Romanovlar, yurtdışında faaliyet gösteren İmparatorluk Evi'ni de Rusya'ya taşımak istiyor. Romanovlar İmparatorluk Evi İdari Bölüm Başkanı Aleksandr Zakatov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kurumun Rusya'ya taşınma amacının, ülkede monarşi sistemini yeniden kurmak gibi bir girişim olmadığını söylemişti. Avrupa'nın Brüksel ve Madrid kentinde faaliyet gösteren İmparatorluk Evi avukatı German Lukyanov, Rusya'da devlete bağlı olmadan çok güçlü ve etkili bir sivil toplum örgütü çerçevesinde faaliyet göstererek, ülkenin sosyal-toplum hayatında önemli rol oynamayı hedeflediklerini belirtmişti.

Moskova, Cihan