Medvedev, intihar saldırısına uğrayan İnguş lideri hastanede ziyaret etti

7

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev konvoyuna intihar saldırısı düzenlenen ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov’u hastanede ziyaret etti. Evkurov’un tedavisinin gerçekleştirildiği Moskova Visnevski Enstitüsü hastanesine gelen Medvedev, İnguş lidere geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Ziyarette İnguş liderle yakinen ilgilinen Medvedev, “Biz sizin için çok endişelenmiştik. Allah’a çok şükür, kötü günler geride kaldı. Sizin en kısa sürede iyileşerek evinize ve görevinizin başına döneceğinize inanıyorum. Biz bunu çok istiyoruz. Şimdi tedavi olmaya bakın. Bu bizim için önemli.” dedi. Medvedev Evkurov’un iyileşmesi için gayret gösteren doktorlara da teşekkür etti.

 

Geçtiğimiz Haziran ayında İnguşetiya Cumhurbaşkanı Evkurov'a da suikast düzenlenmişti. İnguşetiya Cumhurbaşkanı, kortej eşliğinde başkent Nazran yakınlarındaki Nasır-Kortovsk bölgesinden geçtiği sırada içerisine patlayıcı madde yerleştirilen başka bir aracın intihar saldırısı gerçekleştirmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Acil olarak ameliyata alınan Evkurov, ameliyattan sonra yoğun bakım ünitesine sevkedilmişti ve daha sonra özel uçakla Moskova'ya gönderilmişti. Yunus–Bek Evkurov, 31 ekim 2008 tarihinden bu yana İnguşetya Cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyor. Doktorlar Evkurov’un sağlığının iyiye gittiğini, görevinin başına dönebileceğini açıklıyor.

Moskova, Cihan