Rusya’da domuz gribi vakası 13’e yükseldi

2

Tatilden dönen Ruslar, domuz gribine yakalanmış olarak dönüyor. Son iki günde sekiz vakanın tespit edildiği Rusya’da yetkililer endişeli. Toplam vakanın 13’e yükseldiği ülkede Sağlık Bakanlığı yetkilileri halkı A/H1N1 virüsünün yoğun olarak görüldüğü ülkelere gitmemeli konusunda uyarıyor.

 

Kazakistan’a sınır Tomsk şehrinde İngiltere seyahatinden dönen 14 yaşındaki bir bayanda domuz gribine rastlandı. Bölge valiliğinden yapılan açıklamada, bayanın Londra’da hastalandığı ve 16 Temmuz’da da hastaneye başvurduğu kaydediliyor. Hastanın tedavisinin sürdüğü ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Açıklamada, bayanın yolculuk esnasında ve sonrasında temas halinde olduğu kimselerin de araştırıldığı ifade edildi.

 

Gün içinde yurt dışından dönen üç Rus vatandaşında daha domuz gribine rastlandı. Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “ABD, İspanya ve Bulgaristan’dan dönen üç yolcu da daha domuz gribi tespit edildi. Hastalar arasında Bulgaristan gelen hamile bir bayan, ABD’den gelen 15 yaşında bir genç ve İspanya’dan dönen yaşlı bir erkek bulunuyor. Üç hasta ile ilgili de tedavi çalışmaları sürüyor.” dedi.

Tatilcilere uyarı

Rusya Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko dün de Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada İspanya’dan tatilden dönen 16 yaşında bir erkek ve 22 yaşında bir bayanda domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virisüne rastlandığını söylemişti. Dün Kıbrıs’tan dönen iki kişi ve Tayland’dan dönen bir kişide de domuz gribi tespit edilmesinin ardından Rusya’da vaka sayısı 9’a yükselmişti. Onişenko domuz gribi vakalarının ABD’den tatilden dönen 2, İspanya’dan tatilden dönen 3, Kıbrıs’dan gelen 2 ve Tayland’la Dominik Cumhuriyeti’nden gelen birer kişide görüldüğünü belirtmişti.

Rus turistlerin, virüs açısından "sakıncalı" sayılan tatil bölgelerine gitmemelerini isteyen Onişenko, “Bugün Kıbrıs'ta 109, Tayland'ta ise yedisi ölüm olmak üzere 2079 domuz gribi vakası kayıtlı.” uyarısında bulunmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Rusya Federal Turizm Kurumu’na (Rosturizm) resmi yazı göndererek, Yunanistan'da domuz gribiyle ilgili tehlikenin üst düzeyde olduğunu ifade etmişti.

Moskova, Cihan