İhsanoğlu, Medvedev'in Moskova Merkez Cami'yi ziyaretinden memnun

4

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Moskova Merkez Cami'yi ziyaretini, ilk defa bir Rus Devlet Başkanı'nın ziyareti sebebiyle çok olumlu karşıladığını belirtti.

İhsanoğlu, başkanın yüzyıllık camiyi ziyaretinin ve ziyaret vesilesiyle Rusya Müftüleriyle yaptığı toplantıda Müslüman Cemiyetlerinin Rusya'nın siyasi hayatındaki rolleri hakkında teşvik edici beyanatlar vermesinin İKT'nin önemli bir gözlemci üye ülkesi olarak Rusya ile Müslüman Dünyası arasında çok olumlu bir etki yapacağını belirtti.

Genel Sekreter ayrıca Devlet Başkanı Medvedev'in 2014 Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapacak olan Soçi kentine bir cami inşa etme fikrine verdiği desteği memnuniyetle karşıladı. Bu gelişmelerin Rusya'nın dinlerarası uyum ve barış içinde bir arada yaşama arzusuna bağlılıklarının açık bir delili olduğunu da beyan etti.

Genel Sekreter İhsanoğlu, geçtiğimiz Mart ayında Moskova'ya resmi bir ziyarette bulunmuş ve Devlet Başkanı Medvedev'le görüşmüştü. Görüşmede Başkan Medvedev, "Çok uluslu Rusya'da çok sayıda Müslüman yaşamakta. Sadece gözlemci kalmakla değil, İKT ile tüm biçimlerde geniş kapsamlı ilişkilere sahip olmak istiyoruz" demişti. Görüşmenin ardından Genel Sekreter, genişletme çalışmaları devam eden Merkez Cami'yi de ziyaret etmiş ve yetkililerden bilgi almıştı.

CİHAN