Uyuyan şoför otobüsü devirdi; 9 ölü, 30 yaralı

16

Rusya'nın Novosibirsk bölgesinde şoförün uyuması nedeni ile bir yolcu otobüsü virajı alamayarak devrildi. Kazada dokuz yolcu hayatını kaybederken, 30 vatandaş da yaralandı. Ölenler arasında 2001 doğumlu bir bebek de var. Yaralı yolculardan beşinin durumu ise ağır.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Sibirya bölgesi Basın Bürosu yetkilisi Svetlana Potehina, Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada, kazanın Novosibirsk'in 103 kilometre güneybatısındaki Novosibirsk-Pavlodar trafik yolunda meydana geldiğini bildirdi. Potehina, “Kaza saat gece 23.30'ta meydana geldi. Novosibirsk-Yarovoe seferini yapan otobüs, trafik yolunun Ordınskoe semtinde devrildi. Olay yerinde bulunan trafik polisi yetkilileri kazanın nedenini araştırıyor.” dedi.

Yolcular şoförün direksiyon başında uyuduğunu ve konrolü kaybettiğini iddia ediyor. Şoförün direksiyon başında ceptelefonu ile konuştuğu ve dikkatsiz davrandığı yönünde iddialar da var. Kazada yaralananların tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldığı da gelen haberler arasında.

Yolcuların hepsinin Kazakistan'a sınır, Tomsk bölgesinde oturan Rus vatandaşlar olduğu da ifade edildi. Tomsk Bölge Valisi Viktor Kress ölenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileyerek bölge makamlarına kazayla ilgili gereken soruşturmanın yapılması talimatını verdi. Vali zarar görenlere ve ailelerine gereken yardımın gösterileceğini de söyledi.

Moskova, Cihan