Acımasızca öldürülen foklar, kürkçüleri milyoner yapıyor

87

Her yıl yüz binlerce fok balıkları kürkü için katlediliyor. Vahşice katledilen fok balıklarının kürkleri, dericileri milyoner yapmaya devam ediyor. Bugüne kadar Rusya’da yavru fokların avlanması ile ilgili bir yasak bulunmadığı için deri tüccarları Rusya’yı tercih ediyordu. Ancak, hayvan severlerin mücadelesi sonuç verdi. Artık Rusya’da da yavru fokların acımasızca avlanmasına yasak getirildi.

Rusya’nın kuzeyinde yer alan Arhangelsk bölgesi fok balıkların en çok avlandığı bölgelerinden birisi. Bu probleme karşı halkın dikkatini çekmek için Rus sanatçı ve tanınmış kişilerden oluşan bir grup bölgeye akın etmişti.

Av bölgesine giden Rus sanatçı Layma Vaykule fokların katledilişini izleyen hiç kimse duyarsız kalamayacağını söylerken, Futbol yorumcusu Viktor Gusev ise yapılanların vahşice olduğunu kaydetmişti.

Kürkleri için öldürülen fok balıkların özellikle yavruları tercih ediliyor. Yakalanan yavru foklar başlarına indirilen darbelerle ya da silahla ateş edilerek etkisiz hale getiriliyor. Kürkün daha fazla zar görmemesi için genellikle darbelerle foklar etkisiz hale getiriliyor. Daha sonra hemen derileri yüzülüyor. Gün boyu av yapılan bölgeler ise kırmızı kana bulanıyor.

Son 10 yıl boyunca Rusya'da bulunan fokların sayısı azalıyor. 90'lı yıllarda fokların sayısı 300 bin adete ulaşırken şu anki sayıları ancak 200 bin cıvarında. Rusya'da yasaktan önce yılda 35 bin yavru fokların avlama izni veriliyordu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan