Rus basını: “Türk tüttürmez.”

8

Rusya’da yayınlanan ‘Gazeta’ gazetesi Türkiye’de uygulamaya başlayan sigara yasağını konu aldı. Türkiye’ye giden Rus turistleri yasaklar konusunda uyaran gazete, “Türk tüttürmez” başlığı ile verdiği haberde cezaların caydırıcı olduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye’de bar, restoran, alış-veriş merkezleri ve tüm kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklandığını kaydeden gazete, içene 45 dolar, içilmesine müsaade eden işyerine de 3 bin 500 dolar ceza uygulanacağını belirtti. “Türkler gibi tüttürme” vecizesinin artık geride kaldığına işaret eden gazetede, “15 yıl önce toplu taşıma araçlarında bile sigara içilmesine izin verilen ülkede, kül tablaları toplanıyor. Sigara içmek yasaktır levhaları her tarafta. Kararın bir devrim niteliğinde olduğu değerlendirmesi yapılıyor.” ifadeleri yer aldı.

 

Sigara ile mücadeleyi terörle mücadele gibi gören Türkiye başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın mücadelenin en aktif savunucusu olduğuna işaret eden gazetede şu cümleler yer aldı: “Türkiye hükümeti sıradan vatandaşın bundan mağdur olmayacağını, ekonomik kayıp yaşamayacağını ancak sigara üreticilerinin zarar edeceğini savunuyor. Kanunun uygulanmasını denetlemek için 4 bin 200 kişilik bir ekip oluşturuldu. Stadyumlarda bile sigara içenler için ayrı yerler tespit edilecek.”

Rus turistleri yasak konusunda uyaran gazete, yasak nedeni ile Türkiye seyahatlerinde herhangi bir azalma olmadığını kaydetti. Gazete, sigara nedeni ile Türkiye’nin kaybını da şu rakamlarla verdi: “Türkiye Sağlık Bakanlığı resmi verilerine göre yılda 100 bin insan sigaradan kaynaklanan hastalık nedeni ile hayatını kaybediyor. İstatistiklere göre ülke nüfusunun % 40’ı (15 yaş üzeri) sigara bağımlısı.”

Moskova, Cihan