Rus bilim adamı: “Domuz gribi aşısını, ABD’den önce biz bulacağız.”

2

Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Grip Enstitüsü Başkanı Oleg Kiselyov, ABD'li meslektaşlarından önce domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü aşısını bulacaklarını iddia etti.

İnterfaks'a konuşan Rus bilim adamı, “Biz Amerikalı meslektaşlarımızdan daha yoğun bir grafikte çalışıyoruz. A/H1N1 virüsü aşısının Amerikalılardan önce ilk bizim icat edeceğimizi umuyorum.” dedi. Rus bilimadamı Kiselyov, Ağustos ayında aşıyla ilgili gerekli deneylerin yapılmaya başlayacağını da belirtti.

Kiselyov daha önce de yaptığı açıklamada, Ekim ayı sonunda A/H1N1 virüsü aşısının üretimine başlatabilecekleri müjdesini vermişti. Rus bilim adamı, “Eczanelerde aşıyı satın alabilirsiniz, ama bunun yanında da aşılanmanın ücretsiz yapılması da sizin doğal hakkınız. Eczanelerde satılacak aşının fiyatı ise yaklaşık 120-150 ruble.” şeklinde konuşmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre 94 bin 512 domuz gribi hastası bulunurken, bunlardan 700’ü hayatını kaybetti. Domuz gribinin bulaştığı ülke sayısı ise 135’e çıktı. Rusya’da da tatil amacı ile yurt dışına çıkan vatandaşlarda domuz gribi vakası görülmeye başladı. Toplam hasta sayısının 12’ye ulaştığı, ancak bunların durumlarının kontrol altında olduğu kaydediliyor.

Moskova, Cihan