Moskova metrosunda aşırı sıcaktan 6 kişi öldü

2

Moskova'da aşırı sıcaklar vatandaşların sağlığını olumsuz etkiliyor. 12 gün içerisinde Moskova metrosunda altı kişi, fenalık geçirerek hayatını kaybetti. Rus doktorlara göre bunun nedeni kalp yetersizliği, dolayısıyla da aşırı sıcaklık. 31 yaşında bir gencin dışında, diğer hayatını kaybedenler emekli yaşlı vatandaşlar.

 

Rus basınında yer alan bilgilere göre, ilk olay 9 Temmuz günü metronun Rimskaya istasyonunda meydana geldi. 74 yaşındaki emekli Rus vatandaş kalp krizinden hayatını kaybetti. Aynı gün VDNH istasyonunda yine kalp krizinden 31 yaşında bir genç öldü. 14 Temmuz günü ise Universitet istasyonunda 63 yaşında bir kişi, dört gün sonra ise Ryazanski Prospekt istasyonunda 63 yaşında bir vatandaş kalp krizinden öldü. 21 Temmuz'da ise Annino ve Ploşad Revolyuchii istasyonlarında iki vatandaş kalp krizinden hayatını kaybetti.

 

Sağlık uzmanlarına göre sıçaklık ve boğucu hava, kalp yetersizliği sorunu olan insanlarda kalp krizine yol açıyor. Az oksijen nedeniyle kalp 2-3 kat daha fazla çalışmaya başlıyor. Fazla enerji harcanıyor, bu da ek oksijen kaybı anlamına geliyor. Tüm bunlar birleşince kalp krizini tetikliyor.

14 Temmuz tarihinde aşırı sıcaklık ve havasızlık nedeniyle 42 yaşındaki bir metro makinisti görevi başında bayılınca, yardımcısı treni durdurabilmişti.

Geçtiğimiz yıl Moskova metrosunda 70'den fazla kişi kalp krizinden hayatını kaybetti.

Moskova, Cihan