Rusya'da domuz gribi vaka sayısı 16'a yükseldi

1

Rusya'da domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsüne yakalananların sayısı 16'ya yükseldi. Konuyla ilgili rakamları Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko açıkladı.

Moskova'da düzenlenen Seliger-2009 Forumu'nda konuşan Onişenko, paniğe kapılmaya gerek olmadığını, hastaların tedavi süreçlerinin olumlu ilerlediğini söyledi. Bir uyarıda da bulunan Onişenko, “A/H1N1 virüsüne dikkatli bakmak lazım. Uzmanlar virüsün mutasyon geçirebileceğinden ve daha tehlikeli özellikler taşıyabileceğinden endişe ediyor.” dedi.

 

Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Grip Enstitüsü Başkanı Oleg Kiselyov, ABD'li meslektaşlarından önce domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü aşısını bulacaklarını iddia etmişti. İnterfaks'a konuşan Rus bilim adamı, “Biz Amerikalı meslektaşlarımızdan daha yoğun bir grafikte çalışıyoruz. A/H1N1 virüsü aşısının Amerikalılardan önce ilk bizim icat edeceğimizi umuyorum.” demişti.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre 94 bin 512 domuz gribi hastası bulunurken, bunlardan 700’ü hayatını kaybetti. Domuz gribinin bulaştığı ülke sayısı ise 135’e çıktı. Rusya’da da tatil amacı ile yurt dışına çıkan vatandaşlarda domuz gribi vakası görülmeye başladı.

Moskova, Cihan