Sovyetlere çalışan eski İngiliz casus: “SSCB'ye hizmet ettiğime pişmanım.”

20

Sovyetler Birliği için çalışan İngiliz istihbaratı eski yetkilisi Antony Blunt, İkinci Dünya savaşı sırasında Moskova adına casusluk yaptığı için pişman olduğunu itiraf etti.

1983 yılında ölen eski casus Blunt'ın, ölümünden 25 yıl sonra hatıraları bir kitap olarak Londra’da yayınlandı. Blunt, eski casusluk hatıralarını 1979-83 yılları arasında kaleme almış ve belgeleri de dostu avukat Jhon Golding'e bırakmıştı.

Avukat Golding ise muhafaza edilmesi için İngiltere Devlet Kütüphanesi'ne bıraktı. İngiliz yetkililer, eserde adı geçen ajanlar ve olaylar nedeniyle ülkede skandal gelişmelerin yaşanabileceğinden endişe ediyordu. Bu yüzden yazılar mühürlenerek rafa kaldırılmıştı. Gizli bilgilerin yayınlanması için gerekli 25 yıllık sürenin tamamlanmasının ardından, Rusya için çalışan İngiliz ajanının hatıralarına ulaşılmış oldu.

Ajan Blunt, eserinde kendi casusluk hatıralarını anlatıyor. İngiliz ajan İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği'ne verdiği casusluk hizmetleri için ise şöyle diyor: "Bu benim hayatımdaki en büyük hata idi." Savaş sırasında İngiliz MI5 istihbarat yetkilisi Blunt, Moskova'ya yüzlerce gizli belge ve Nazi Almanyası'nın radyo haberlerinde bulunan şifreleri sızdırmıştı. Sovyetlere çalışan İngiliz casus, bu hizmeti Moskova'nın Faşizmle mücadelede başarılı olması için yaptığını da savunmuştu.

Blunt kitabında 1937 yılından itibaren SSCB için casusluk yaptığını da belirtti. Sovyet ajanı olduğundan dolayı intiharı bile düşündüğünü itiraf eden Blunt, gençlik yıllarında Marksist ideolojiyle tanıştığını anlattı. 1963 yılında İngiliz istihbaratı Blunt'ın Sovyet casusu olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Moskova, Cihan