Pravda’nın mumu erken söndü

2

Komsomolskaya Pravda’da bugün yayınlanan bir habere göre Rusça yayınlanan aşırılıkçı sitelerin merkez üssü Türkiye olarak gösterildi. Habere gerekçe olarak da, Rus Laboratoriya Kasperskogo (Kasperski'nin Labaratuvarı) şirketi Global Araştırmalar Merkezi Başkanı Aleksandr Gostev gösterildi. Ancak, Cihan Haber Ajansı’na konuşan şirket yetkilileri kendilerinin bu şekilde bir açıklamada bulunmadıklarını, Türkiye ismini hiç telaffuz etmediklerini belirtti. Komsomolskaya Pravda basın sözcüsü gazeteyi arayarak, yanlışı düzeltmelerini istediklerini kaydetti.

Rusya’da basında Türkiye ile ilgili olumsuz haber yapma bir gelenek olarak devam ediyor. Özellikle, Çeçenistan ve Kafkaslarda’ki gelişmelere Türkiye’yi bulaştırma girişimlerine sıkça rastlanıyor. Rusya’da faaliyette bulunan önemli Türk şirketler bile bu iftiralardan kurtulamıyor.

Bulvar gazetesi olarak bilinen Komsomolskaya Pravda Gostev’in şu şekilde söylediğini duyurmuştu; “Günümüzde Rus güvenlik güçleri benzer aşırılıkçı siteleri Rusya merkezli internet ağından "temizlemeyi" başardı. Diğer taraftan bir aşırılıkçı için Rusya topraklarında tekrar kendi sitelerini kurmasının bir anlamı yok. Çünkü bizde bu konuda çok katı kurallar işliyor. Biz de bir tane aşırılıkçı site yok... Rusça yayınlanan aşırılıkçı sitelerin fiiliyatta hepsi Türkiye'de bulunuyor.”

Cihan Haber Ajansı’na haberin yalan olduğunu açıklayan Kasperski şirketi Basın Bürosu yetkilisi, “Sayın Gostev genel olarak yurt dışından bahsetti. Ve Türkiye'nin adını hiç kullanmadı. Gazete ile irtibata geçtik ve yanlışlarını düzeltecekleri sözünü verdiler.” diye konuştu.

Dünyaca ünlü Rus Kasperski şirketi kurucu ortağı Yevgeni Kasperski'ye, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Bilim ve Teknoloji alanında Devlet Ödülü vermiş ve sonra da Moskova'daki ofisine bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Moskova, Cihan