Rusya'dan müjde: “Domuz gribi aşısı 1 Ekim'de hazır”

4

Domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü dünyada hem yayılmaya hem de can almaya devam ederken Rusya Bilimler Akademisi’nden aşı müjdesi geldi. Akademi Grip Ensitüsü Başkanı Oleg Kiselyov domuz gribi virüsü aşısının 1 Ekim'de artık hazır olacağını söyledi. St.Petersburg kentinde basına bilgi veren Rus bilim adamı, “A/H1N virüsü aşısının ilk üretimi 1 Ekim'de hazır olacak.” dedi.

Kiselyov, daha önce de yaptığı açıklamada ABD'li meslektaşlarından önce domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü aşısını bulacaklarını iddia etmişti. İnterfaks'a konuşan Rus bilim adamı, “Biz Amerikalı meslektaşlarımızdan daha yoğun bir grafikte çalışıyoruz. A/H1N1 virüsü aşısının Amerikalılardan önce ilk bizim icat edeceğimizi umuyorum.” demişti.

Rusya'da domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsüne yakalananların sayısı 28'i buldu. Sabah saatlerinde Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanlığı vaka sayısını 18 olarak açıklamıştı. Moskova'da düzenlenen Seliger-2009 Forumu'nda konuşan Onişenko, paniğe kapılmaya gerek olmadığını, hastaların tedavi süreçlerinin olumlu ilerlediğini söylemişti.

Bir uyarıda da bulunan Onişenko, “A/H1N1 virüsüne dikkatli bakmak lazım. Uzmanlar virüsün mutasyon geçirebileceğinden ve daha tehlikeli özellikler taşıyabileceğinden endişe ediyor.” demişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre 160 bin 38 domuz gribi hastası bulunurken, bunlardan 991’i hayatını kaybetti. Domuz gribinin bulaştığı ülke sayısı ise 135’e çıktı. Rusya’da da tatil amacı ile yurt dışına çıkan vatandaşlarda domuz gribi vakası görülüyor. Özellikle İspanya bu ülkelerin başında geliyor. Türkiye’den gelen üç yolcunun yükselen ateşi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Henüz hastaların domuz gribi oldukları ile ilgili teşhis konmadı.

Moskova, Cihan