Çeçen modacı Zerata, savaşın ortasında gelinlik dikiyor

176

Rusya’nın Kuzey Kafkas bölgesi Çeçenistan, İnguşetya ve Dağıstan cumhuriyetleri savaş ve ölümle gündeme gelmekten yorulmuş durumda. Bölgede bulunan Rus birliklerinin savaş durumunu sona erdirerek, bölgeden çekilmesine karşın akan kan durmuyor. Daha önceki gün aralarında bir Türk vatandaşının da bulunduğu beş kişi gerçekleşen intihar saldırısında hayatını kaybetti. Halkın gündemi ise çok farklı. Onlar işlerine devam etmek, ihtiyaçlarını karşılamak, bayramlarını kutlamak ve sıradan yaşam mücadelelerini sürdürmek istiyor.

Çeçenistan toplumu geleneklerine bağlı bir ülke. Bununlar birlikte bayan kuaförler, giyim ve moda mağazaları rağbet gören yerler arasında. Moda sunumuna hazırlanan dizayner Zareta koleksyonunu göstermek için uyumadığını ifade etti. Zareta'nın hazırladığı gelin giysisi, gecenin en parlak kostümü olacak. İki yaşından beri dizayner olacağını bildiğini anlatan Zareta, “Çocukken ninemin kumaşından parçalar keserek gelin kıyafeti dikmek istedim. Bunun için çok azarlandım. Ancak 14 yaşındayken diktiğim ilk elbiseyi 200 dolara sattım.” şeklindeki anılarını anlattı.

Çeçenistan TV'de ingilizce program sunan Kanadalı model Crystal Callahan da Çeçen milli giysilerini beğendiği belirtti. Callahan, “Bu kıyafetler çok farklı. Daha önce de düğün giysileri gösterilerine katıldım, ancak bunlar çok farklı. Daha geleneksel. Hoşuma gidiyor. Hatta ben de bir tanesini gösteride giyeceğim.” diye konuştu.

Konserler, sinemalar Çeçenistan'da büyük kitleler toplayabiliyor. Tiyatro severler için de çeşitli oyunlar düzenleniyor. Salonlar bazen tıklım tıklım doluyor. Hatta son militan saldırının meydana geldiği ve Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yer Çeçenistan Devlet Tiyatro ve Konser Salonu. Tiyatroya gelen izleyiciler şans eseri saldırıyı atlattı. İntihar-saldırıcısı daha erken gelmesi halinde, ya da militanın oyunun gösterildiği sahneye sızabilmesi durumunda yüzlerce kişi hayatını kaybedebilirdi.

Estemirova'nın öldürülmesi ülkeyi gerdi

Bölgeden Rus birliklerinin çekilmesinin ardından 100 gün geçmesine karşın, militan saldırıları hız kazandı. Rejimin kaldırılmasından bu yana en az 32 kez polis güçleri ile terörisler arasında çatışma çıktığını belirten Kavkazskiy-uzel, rejimin devam ettiği dönemde ise bu tür çatışmaların sayısının 15'i geçmediğini kaydetti. Haberde yasaklı grupların saldırıları ise 5 kat arttığı belirtiliyor.

Böylelikle 100 gün içinde militan gruplara üye olan 54 kişi gerçekleşen saldırılarda öldü. Tutuklananların sayısı ise 38. Sitenin verdiği istatistik bilgilere göre Terörle Mücadele Rejimin devam ettiği sırada aynı dönem içinde 10 kişi öldürülmüş, 34 kişi yakalanmış ve 7 kişiden kendiliğinden teslim olmuştu.

Son günlerin Çeçenistan için ağır bilançosu

2 Mayıs: Polise ait 5 araçtan oluşan konvoyun mayına çarpası sonucu bir kişi öldü.

15 Mayıs: Gorzni'de İçişler Bakanlığı'na 500 metre yakın mesafede intihar-komandosu üzerindeki patlayıcı çalıştırdı. Patlama sonucu 2 polis, bir sivil hayatını kaybetti.

26 Mayıs: Yeni Tsentroy köyü yakınında Savunma Bakanlığına ait 9 tır ve iki zırhlı araçtan oluşan konvoy yola döşenen mayına çarptı. Patlama sonucu 1 asker hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

2 Temmuz: Urus-Martan bölgesinin merkezinde market yakınlarında içişler bakanlığına bağlı askerlerin çıkması sırasında uzaktan kumandalı bomba patlatıldı. Patlama sonucu bir subay hayatını kaybetti, iki asker yaralandı.

7 Temmuz: Başkent Grozni'de çöp kutusuna koyulan bomba patladı. Patlama esnasında ikisi kadın altı kişi öldü.

13 Temmuz: Grozni'de otomobil galerisi yanında bulunan zırhlı araca militan tarafından bazuka ile saldırı düzenlendi. Olayda bir polis öldü, altısı yaralandı.

26 Temmuz: Çeçenistan Devlet Tiyatro ve Konser Salonu önünde intihar saldırısı. Biri Türk, dördü asker beş kişi öldü. İntihar saldırısını gerçekleştiren militan da olay yerinde öldü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan