Rus polisi, katil zanlısı Cem Garipoğlu için duyuru yaptı

62

Rusya'nın Voronej Emniyet Müdürlüğü, İstanbul'da başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut'un katil zanlısı olarak aranan Cem Garipoğlu'nun Voronej bölgesinde saklanabileceğini kaydederek, vatandaşlardan yardım isteğinde bulundu.

 

Voronej Emniyet Müdürlüğü 29 Temmuz 2009 günü, web sayfasından yaptığı duyuruda Cem Garipoğlu’nun Voronej’de olabileceğini, kendisini gören vatandaşlardan telefonla emniyete bilgi vermeleri ricasında bulundu. İlanda arayan kişilerin de isimlerinin saklı tutulacağı belirtildi.

 

Duyuruda şu bilgiler yer aldı;

 

“29 Temmuz 2009. saat 15:39. Voronej bölgesi Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu

Voronej kentinde, reşit olmayan bayana tecavüze ederek öldürdüğü iddia edilen Türkiye vatandaşı saklanabilir.

Mart 2009 yılında Türkiye vatandaşı Cem Mehmet Nida Garipoğlu tanıdğı reşit olmayan bir bayana karşı korkunç cinayet işlemiştir. Bayanın parçalanan vücudu Türkiye güvenlik güçlerince bir çöp kutusunda bulunmuştur. Daha sonra bayana tecavüz edildiği de ortaya çıkarıldı. Cinayetin ardından 18 yaşındaki genç ortalıktan kayboldu. Onun Rusya Federasyonu topraklarında, Voronej kentinde şu an bulunduğuna ilişkin tahminde bulunması için gerekçeler vardır.

İnterpol ulusal merkezi bürosu'nun Voronej Emniyet Müdürlüğü şubesi söz konusu gencin yerinin bulunmasına ilişkin herhangi bir bilgisi olan herkesin 8 (4732) 51-11-83, 51-13-03 aramalarını rica ediyor. Arananların kimliği saklı kalacağı garanti ediliyor.”

 

Emniyet müdürü Cihan’a konuştu

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Voronej Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Nastya Matlayeva, Garipoğlu'nun bulunması için bölgede Rus güvenlik güçlerinin seferber olduğunu belirtti. Rus polis sözcüsü, “Voronej Emniyet Müdürlüğü olarak şu duyuruda bulunmak istiyoruz: Bize göre, 18 yaşındaki Cem Garipoğlu'nun Rusya Federasyonu'nun Voronej kentinde şu anda saklanabilme ihtimali mevcut. Böyle tahminde bulunmamız için gerekli nedenler var. Tabii bu bir ihtimal. Dolayısıyla Garipoğlu'nun nerede saklandığına ilişkin haberi, bilgisi olan vatandaşların İnterpol'un Voronej Emniyet Müdürlüğü ofisine müracaat etmelerini ve ya telefonla haber vermelerini rica ediyoruz.” dedi.

Rus polisi daha önce de doğrulamıştı

Katil zanlısı Garipoğlu'nun Rusya'da olduğu ve Voronej'de olabileceği konusundaki şüpheleri Rus İnterpol sözcüsü daha önce de belirtmişti. Cihan'a konuşan Rus İnterpol'u Moskova Bürosu sözcüsü Tatyana Trunayeva Garipoğlu'nun çok giriş-çıkışlı Rusya vizesi olduğunu belirterek, “Kendisinin Rusya’da olma ihtimali yüksek. Her tarafı didik didik arıyoruz. Rusya’nın Voronej kentinde daha önce geçici ikamet yaptırdığı tespit edildi. Yakalanması için ülke çapında arama yapılıyor. Aktif şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Konuyla ilgili Rusya’nın tüm güvenlik kurumlarıyla irtibat halindeyiz.” demişti.

Meclis Başkanı Toptan devreye girmişti

Geçtiğimiz Haziran ayında Rusya'daki resmi temaslarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun yakalanması için Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov'dan yardım istemişti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Toptan, Mironov'a Türkiye'nin konuyla ilgili hassasiyetini anlattığını söylemişti. Mironov'un konuyla yakından ilgilendiğini kaydeden Toptan, “Kendileri bizi aradı. Biz kendisine konuyla ilgili bilgileri verdik. Büyükelçiğimizdeki tüm bilgiler kendisine aktarılacaktır. Mironov konunun bizzat takipçisi olacağını söyledi.” demişti.

Moskova, Cihan