Rusya askere sigara yerine, şeker uygulaması başlattı

6

Türkiye’de genişletilen sigara yasağı ile ilgili ilginç uygulamalar Rusya’da da başladı. Gelecek yıl oluşacak 100 milyardan fazla bütçe açığını sigara vergilerine yüzde 44 zam yaparak aşmaya çalışan Moskova, askere sigara tayını uygulamasını da durdurdu. Bundan sonra askere sigara yerine şeker verilecek.

 

Rusya Savunma Bakanlığı, sağlığa zarar olduğu gerekçesiyle ilginç sigara yasağı uygulamasını başlattı. Rus askerlerin aylık tayınlarında bundan böyle sigara yerine şeker verilecek. Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı General Dmitri Bulgakov Moskova'nın Alabino bölgesinde yaptığı açıklamada askerlere sigara tayını uygulamasının sonlandırıldığını açıkladı.

 

General Bulgakov, “Askerler için sigara satın almayacağız, aylık tayınlarda sigara yerine şeker dağıtılacak. Eğer asker sigara içmek isterse, kimse buna yasak getiremez. Ama sigarayı sadece mağazadan satın alabilir. Sigara içmek istiyorsan iç, içmek istemiyorsan al sana şeker. Afiyetle ye!” dedi.

Rusya bütçe açığını tütün ve alkol vergisi ile kapatacak

2010 yılında 101 milyar dolar bütçede açık bekleyen Rusya önemli bir gelir kaynağı buldu. Alkol ve tütün vergilerinde önemli oranlarda zam yapılacak. Alkol vergilerine yüzde 30, biraya yüzde 190 zam yapmayı planlayan Moskova, sigara vergilerini de yüzde 44 artıracak. Bunun fiyatlara yüzde 7 oranında bir zam olarak yansıması bekleniyor.

Petrol ve doğalgaz vergilerini de artırmayı hedefleyen Moskova böylece 7-8 milyar dolarlık bir ek kaynak oluşturmayı hedefliyor.

Moskova, Cihan