Kriz Rus oligarkların lüks tutkusuna engel olmuyor

8

Forbes dergisi, 2009 yılında dünyanın en büyük yat sahibi ünvanının Rus milyardar Roman Abromoviç’e ait olduğunu açıkladı. Alman Bolhm&Voss tersanesinde inşa edilen 169 metre uzunluğundaki yat kendi kategorisinde emsalsiz.

 

Eclipse adı verilen yatta dokuz güverte, angarlı iki helikopter pisti, 4 adet motorlu gezi teknesi, kıyıdan misafirleri almak için amiral botu, 10 adet so motosikleti, 12 adet dizel teknesi ile görenleri hayran bırakıyor. Yatta iki yüzme havuzu, 11 misafir odası ve bir disco bulunuyor. Abromoviç’in güvenlik durumunda tekneden ayrılabilmesi için 6 milyon dolarlık ek bir deniz altısı da gemiye monte edilecek.

 

Geminin maliyeti ile ilgili 300 milyonla, 700 milyon arasında farklı rakamlar belirtiliyor. Ancak Rus basını 400 milyon dolarlık rakamın ağır bastığı görüşünde. Abromoviç’in yatın alımı ile ilgili tüm işlemleri 2010 başında tamamlaması hedefleniyor. Süper yat 75 km hız ulaşabiliyor.

Abromoviç’in 115 metre uzunluğundaki eski yatını ne yapacağı ile ilgili bilgi bulunmuyor. Pelorus ve Sussurro ismi verilen iki yatı daha bulunan Rus milyarderin artık yat filosu üçe çıktı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan