“Kuş Tren” Moskova’dan St. Petersburg’a 3 saat 45 dakika da uçtu

51

Valero Rus serisi “Sapsan” adlı yeni hızlı tren Moskova Petersburg arası ilk deneme yolculuğunu 3 saat 45 dakika ile, rekor bir süre ile tamamladı. 250 km hıza çıkan tren, gerekli teknik düzenlemelerin ardından saatte 350 km ulaşacak. Bugüne kadar bu güzergahta dört buçuk saat ile en hızlı tren “Nevski Ekspres ” yolcu taşıyordu.

 

Yeni hızlı ternin ilk yolcuları Rusya Demiryolları yöneticileri, basın mensupları ve St. Petersburg valisi Valentino Matviyenko oldu. Basın mensuplarının ‘Kuş Tren’ adını verdikleri Sapsan’ın en büyük özelliği tekerliğin gürültüsünün vagon içinde neredeyse duyulmaması. Siemens Şirketi Rusya Başkanı Ditrih Möller trenin hızını saatte 350 km’ye çıkarılabileceğini ancak bunun için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

 

Tren makinisti Aleksey Maksimov terenin güvenlik amacı ile maksimum hıza çıkarılmadığını, “Sapsan” için yenilense de demiryolunun henüz istenilen seviyede olmadığını söyledi. Hızlı trenler için ayrı demiryolu yapılması da projeler arasında yer alıyor. Yıl sonunda düzenli seferlere başlayacak hızlı trenler, Moskova-Petersburg ve Moskova-Nijni Novgorod hatlarında çalışacak

Rus Demiryolu şirketi billet fiyatlarının henüz netleşmediğini, ancak rakamların uçak biletlerin düşük olacağını belirtti.

Moskova, Cihan