Putin, Baykal’a ‘mini kapsülle’ daldı

5

Rusya başbakanı Vladimir Putin ilgi çeken fotoğraflar vermeye devam ediyor. Dün beline kadar suya girerek, beyaz balinayı eliyle besleyen Putin, bugün de dünyanın en derin gölü Baykal’a mini kapsülle daldı. Dünyanın yüzde 20 tatlı su rezervlerinin bulunduğu Baykal Gölü’nde bilim adamlarının Mir-1 adı verilen mini deniz altı ile gerçekleştirdikleri incelemelere Putin de eşlik etti.

 

İnterfax haber ajansının verdiği bilgiye göre mini kapsülle 1680 metre derinlikteki Baykal’ın, 1400 metresine inen Putin, “Dalış mükemmel gidiyor, burada ışıltılı mükemmel bir görüntü var.” dedi. Putin, Baykal’ın dibinden radyo frekansları aracılığı ile araştırma merkezi ile iletişime geçti. Putin suyun çok temiz olduğunu, ancak bir kısım bitkilerin olduğunu belirtti.

 

Denizaltının Baykal’ın derinliklerine ulaşmasının yaklaşık bir saat sürdüğü kaydediliyor. Baykal’ın derinliklerindeki inceleme ve çıkış ise toplam dört saat sürdü. 2008 yılında Mir-1 Baykal’ın en derin noktasına inerek dünya rekoru kırmıştı.

Baykal’ın derinliklerinde doğalgaz ve petrol rezervlerinin bulunduğu biliniyor. Dünyanın yüzde 20 tatlı su kaynaklarını barındıran gölün her yıl 1 cm genişlediği kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan