Rusya üst düzey sağlık yetkilisi: Bize domuz gribi İngiltere, İspanya, Türkiye ve Bulgaristan'dan geliyor

1

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsünün ülkeye yurtdışı tatil bölgelerinden sızdığını açıkladı.

Basına açıklamada bulunan Onişenko, son bir haftada Rusya’da domuz gribi vakasının üç misli arttığına dikkat çekerek, “Bugün Rusya'da domuz gribiyle ilgili resmi vaka sayısı 55'e ulaştı. Bu sayı artabilir.” dedi.

 

Rusların yurtdışı tatili sırasında domuz gribine yakalandıklarını kaydeden Onişenko Türkiye’yi de virüsün bulaşabilme ihtimali olan ülkeler arasında gösterdi. Rus sağlık yetkilisi, “Hastalarımızın çoğu İngiltere'de virüse yakalanmış. İkinci sırada İspanya, üçüncü sırada Türkiye ve daha sonra Bulgaristan geliyor. Rusların tatil yapmayı sevdiği yurtdışı ülkelerinin hepsinde fiiliyatta domuz gribi vakası tespit edilmiş bulunuyor. Bu ülkelerde tatil yapan vatandaşlarımız virüse yakalanmaya devam ediyor.” diye konuştu.

 

Havalimanı hijyenik kontrolleri göstermelik

Ayrıca Rus İzvestia gazetesi, ülkeye domuz gribi virüsünün sokulmaması için Rusya'nın havaalanlarında uygulanan hijyenik kontrol makinalarının hiçbir işe yaramadığını iddia ederek, “göstermelik” sözlerini kullandı.

Gazetenin muhabiri Yelena Loriya bu konuda Türkiye'de yapılan uygulamayı örnek gösterdi. Muhabir, “Örneğin İstanbul Havaalanı'nda yolcular alışık olmayan manzara ile karşılaşıyor. Sağlık kabinleri ve heryerde "Domuz gribi" yazılı özel giysili görevliler bulunuyor. Uçağa binmeden önce yolcular "Sağlık deklarasyonu" belgesini dolduruyor. Burada ise yolcuların son 10 gün içinde hangi ülkelerde bulunduklarıyla ilgili bilgi vermeleri lazım. Yolculara, görevliler "Öksürük ve nezneniz varmı? Ateşiniz yüksek mi?" diye soruyor. Bu manzara ile Londra ve Washington'da karşılaşırsınız. Ama Moskova'da karşılaşamazsınız.” dedi.

Muhabir İspanya'dan Moskova'ya gelen bir uçakta kötü öksüren bir Rus bayanın nasıl uçağa bindiğini ve Moskova Domodedovo havaalanında sessizce herkesin gözü önünde uçaktan inerek, kaybolduğuna bir türlü anlam veremediğini kaydetti. İzvestia, konuyla ilgili İspanyol ve Rus havaalanı yetkililerini eleştirdi.

Moskova, Cihan