Rusya ırkçılığa çözüm buldu

13

Rusya'nın başkenti Moskova'da skinhead'ler (ırkçı dazlaklar) ile Kırgızistan'dan gelen işçiler arasında futbol maçı yapılacak.

 

Kırgızistan Moskova Büyükelçisi Raimkul Attakurov'un yaptığı açıklamada Kırgızistan'lı işçilerin Moskova skinheadleri ile maç yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Elçinin değerlendirmesine göre dazlaklar ile Kırgız işçilerin ortak maçı ırkçılar ile göçmenler arasındaki sürtüşmeyi azaltmaya yol açacak. Maçın tarihi ile ilgili net bilgi vermeyen Attakurov, ancak musabakanın Moskova Emniyet Müdürlüğü sahasında yapılacağını bildirdi.

 

Rusya İnsan Hakları Derneği Başkanı Sergey Belikov daha önce yaptığı açıklamada 15 yıl önce başlayan ve gençler arasında hızla yaygınlaşan yabancı düşmanı örgütlerin şekil değiştirerek terör örgütü haline geldiği uyarısında bulunmuştu. Belikov, “Araştırmalar, geçtiğimiz yıl da ülkede 141 aşırı sağcı grubun faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Dazlakların saldırıları bugüne kadar sokak saldırıları ile sınırlı idi. Artık bu çeteler terör örgütüne dönüşüyor.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Yabancılara yönelik saldırılar Moskova, St. Petersburg ve Rusya’nın diğer şehirlerinde olağan hale geldi. Rus sivil toplum örgütü SOVA’nın verilerine göre 2008’de ırkçı saldırı sonucu 68 kişi hayatını kaybederken, 262 kişi de yaralandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan