Zaman-İzvestiya köprü olmaya devam ediyor

5

Rusya başbakanı Vladimir Putin, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye yarın tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Soğuk Savaş’ın ideolojik kamplara ayırdığı yıllardaki politikalar çoktan tarihin derin sayfalarında kaldı. Şimdi iki başkent projeler, teknik detaylar, açılımlar ve sorunları çözmek için ortak platformların oluşturulmasını konuşuyor. Türkiye sıfır sorunlu ve bağımsız dış politika anlayışının bir ürünü olarak, kuzey komşusu ile ilişkilerini, diğer ilişkilere feda etmemeye azami derecede gayret gösteriyor. Geçen yıl bu tarihlerde patlak veren Kafkas sorununa Türkiye’nin yaklaşımı Moskova’da takdirle karşılandı. ABD’nin Kuzeyden Irak’a gerçekleştireceği operasyona Türkiye’nin hayır deyişi, Kremlin koridorlarında yankılanmaya devam ediyor.

Şubat ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Moskova’da devlet töreni ile karşılanması ve ‘Ortak Deklarasyon’un imzalanmasının ardından, başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM başkanı Köksal Toptan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Rusya’ya ayrı ayrı ziyaretler gerçekleştirdi. Rusya başbakan yardımcısı İgor Seçin’in Ankara temaslarının ardından, şimdi de Rusya başbakanı Vladimir Putin Türkiye’ye geliyor. Önümüzdeki dönemde Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’in de Gül’ün davetine cevap vermesi bekleniyor. Ziyaretlerin sıklığı iki ülke arasındaki ilişkilerin yoğunluğuna işaret ediyor.

Türkiye, Rusya’nın by-pass edildiği düşünülen Nabucco’ya Moskova’yı davet etmekten çekinmezken, Rusya da Nabucco’nun rakibi Güney Akım’a Ankara’yı davet edebildi. İki ülke ilişkilerinde tarihi öneme sahip Mavi Akım-1 projesinin ikincisi uygulamaya hazır. Samsun-Ceyhan petrol boru hattına sıcak bakmayan Moskova, şimdi olumlu yaklaşıyor. Putin’in yarın gerçekleşecek Ankara temaslarında bir dizi enerji anlaşmasına imza koyması bekleniyor. Nükleer santralde inşa aşamasına geçilmesi, iki ülke ilişkilerini yeni bir düzleme taşıması bekleniyor. Karadeniz’de güvenliğin sağlanması, Kafkaslar’ın istikrarı, İran nükleer sorununa yaklaşım, Ortadoğu sorununun çözüm perspektifleri iki ülkenin politikalarının örtüştüğü alanlardan bir kaçı.

Elbette Kıbrıs meselesi, PKK’nın terör listesinde yer almaması, Kosova ve balkan politikaları gibi görüş farklılıklarının bulunduğu alanlar da var. Gümrüklerde yaşanan krizin bir türlü aşılamaması ve toplam ticaret hacminde makasın Türkiye aleyhine sürekli açılması çözüm bekleyen konular olarak müzakere masasında duruyor. Çerkizovski pazarının kapatılması sonucu zarar gören Türk tekstil firmaları ile ilgili sorun görüşülür mü bilinmez, ancak iki başbakanın müzakere edecekleri uzun bir liste var.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Rusya ziyaretinde ilki çıkarılan Zaman-İzvestia ortak sayısı, bu kez Türkiye’de yayınlanıyor. Carnegie Endowment Araştırma Merkezi Uzmanı Nikolay Petrov Rusya’nın iç dinamiklerini, Russia in Global Affairs dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov Moskova’dan Türkiye’nin nasıl görüldüğünü ve iki ülke ilişkilerini, Ria Novosti Politika yorumcusu Dmitri Kosırev, Putin olayını ve popüler Rus başbakanının bilinmeyen yönlerini, Ria Novosti ekonomi uzmanı Sergey Varşavçik Ruslar’ın Türkiye’yi tatil için tercih etme gerekçelerini, İzvestia gazetesinden Ekonomi editör yardımcısı Anna Kaledina Türkiye’de değişimin dinamiklerini, Ria Novosti haber ajansı ekonomi uzmanı Petr Kukuşkin Rusya’da yatırım imkanlarını kaleme aldı. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’in ilk kez ziyaret ettiği Rusya Merkez Camii’nin açılışı ile ilgili davet beklerken, Rusya’da top koşturan Türk futbolculardan Fatih Tekke de ortak sayı için özel bir mülakat verdi. Rusya’dan bir güzel haber de, Atlantik Eğitim Kurumları’nın Rus iştirakçilerle birlikte uluslar arası bir okulun açılışını gerçekleştirmeleri.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan