Portekiz kıyılarında kaybolan Rus gemisinden halen haber yok

3

Atlantik Okyanus'un Portekiz kıyılarında kaybolan Arctic Sea isimli Rus yük gemisinden bir kaç gündür haber alınamıyor. Geminin deniz korsanları tarafından kaçırıldığı iddia ediliyor.

 

15 kişilik mürettebattan oluşan Rus gemisi Arctic Sea'nın 28 Temmuz'da kaybolduğu söyleniliyor. Geminin 4 Ağustos'ta Cezayir'in Bedjay limanına uğraması gerekiyordu. Gemi 28 Temmuz'da Cebelitarık boğazına girdiği sıralarda radarlardan kayboldu. Uzmanlara göre geminin batma olasılığı çok zayıf, gemi eğer batsaydı ilgili deniz güvenlik güçleri onun yerini kolayca tespit edebilirdi.

 

Gemiden S.O.S sinyalinin de gelmediği belirtiliyor. Geminin deniz korsanları tarafından kaçırılmış olabileceği tahmin ediliyor. Rusya Denizciler Sendikası Örgütü'nün iddiasına göre, Arctic Sea gemisi mürettebatından bir kişi önceki gün ailesini arayarak "Bize deniz korsanları saldırdı" demiş. Bu sözlerinden ardından telefon iletişimi kesilmişti.

Gemiyi bölgede arayan Portekiz yerel güvenlik güçlerine Rus İstihbarat Servisi FSB ve Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı özel ekibi yardımcı oluyor. Atlantik Okyanus'unda bulunan tüm Rus askeri ve sivil gemilerine olayla ilgili özel duyuru da gönderildi.

MOSKOVA, CİHAN