Rusya televizyonlardan içki sahnelerinin kaldırılmasını tartışıyor

1

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Başkanı Sergey Mironov, alkol ile mücadele için televizyonlardan içki sahnelerinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

 

Alkol ile mücadele kampanyası kapsamında Rusya'nın önde gelen isimlerinde farklı teklifler geliyor. Federal Konsey Başkanı Mironov televizyonlarda gösterilen reklam, program ve filmlerde alkol içeren tüm sahnelerin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Mironov, "İçkiyi yasaklamaktan ziyade onu alışkanlık haline getiren nedenlere bakmak gerekiyor. Televizyonlarda yayınlanan Rus dizilerde başrol oyuncusu her 7 dakikada bir içki içmesini anlayamıyorum. Gençler bunu seyrediyor ve içki içmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Böylelikle gençlerimize alkol alışkanlığı empoze edilmiş oluyor." diye konuştu. Bu tür sahnelerin bilinçli olarak çekildiğini belirten Mironov, içki sahnelerinin televizyonlardan kaldırılmasını gerektiğini belirtti.

 

Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan VTSİOM anketine göre Rusya vatandaşlarının yüzde sekizi haftada 2-3 kezden daha fazla, yüzde 23'ü ayda iki-üç kez, yüzde 18'i ayda bir kere ve yüzde 25'i ise ayda bir kaç kere alkol tükettikleri ifade edilmişti. Ankete katılanlardan sadece yüzde 24'ü içki içmediğini kaydetmişti.

Yaşar Niyazbayev, CİHAN