Rusya'da prova yapan iki jet havada çarpıştı

0

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında yapılan hava akrobasi gösterisi provasında 2 jet çarpıştı. Dün meydana gelen kazada 1 pilot ölürken, iki pilot da yaralı olarak kurtuldu. Ayrıca 5 kişi de evlerinin üzerine uçağın düşmesi sonucu yaralandı.

 

Moskova'da MAKS-2009 havacılık gösterileri için prova yapan SU-27 tipli iki jet havada çarpıştı. Kaza sonucu pilotlardan biri ölürken, ikisi de yaralı olarak kurtuldu. Uçağın düştü yerden sıçrayan yangın yakındaki evlerin alev almasına neden oldu. Uçağın düştüğü bölgede beş kişi daha yaralandı. Yaralılar farklı derecelerde yanıklarla hastaneye kaldırıldı.

 

İki uçağın bir birine çarpışmasını gördüğünü anlatan olay tanığı Olga Solavyeva, "Uçaklar havadayken çarpıştı. Uçak parçaları etrafa saçıldı. Ardından paraşütle atlayan pilotları gördüm. Uçakların birisi düşmeye başladı. Diğer yanan uçak ise uzaklaşmaya çalıştı." dedi.

Görgü tanığı Sergey Kurbatov uçağın düştüğü ev ile ilgili şöyle konuştu: "Uçak evin üzerine düştü. Ev sakinleri Lizarov ailesi nasıl olduysa uçak sesleri duymuşlar ve evden kaçmayı başardılar. Bu bir mucizedir."

Evi yanan bir başka görgü tanığı Elena ise, "Evimiz yanıyor diye çocuğum bağırmaya başladı. Koşarak dışarı çıktı. Meğer uçaktan düşen parçalar evimize isabet etmiş. Her taraf siyah sisle doldu." diye konuştu.

Ölen pilotun İgor Tkaçenko adlı "Rus Şövalyeler" gösteri ekibi üyesi olduğu bildirildi. Rusya Hava Komutanlığı'na bağlı "Rus Şövalyeler" ülkenin en elit pilotlarından oluşuyor. "Rus Şovalyeler" defalarca Kızıl Meydan'da düzenlenen gösterilere katılmıştı.

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, "Rus Şövalyeler"in meydana gelen kaza nedeniyle Uluslararası Havacılık ve Uzay Salonu 'MAKS-2009' gösterisine katılmayacağı bildirildi.

YAŞAR NİYAZBAYEV, CİHAN