Rusya'daki hidroelektrik santralinde facia: 10 ölü, 62 kayıp

4

Rusya'ya bağlı Hakasya Cumhuriyeti'nde Sayano-Şuşenski hidroelektrik santralinde meydana gelen kazada ölü sayısının 10'a yükseldiği bildirildi. Aynı zamanda kayıp 68 kişiden dördünün daha sağ bulunduğu açıklandı.

 

Rus İnterfaks ajansının haberine göre, elektrik santralinde duvarı çökmesi sonucu 10 kişinin öldüğü ve 14 kişinin de yaralandığını bildirdi. Kaza anında santralde 70'e yakın kişinin olduğu kaydedilirken, santralin makine bölümde büyük hasar oluştuğu ifade edildi. Kaza sonucunda bölgedeki fabrika ve işyerleri elektriksiz kaldı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkililerinin bölgede incelemelerde bulunduğu aktarıldı.

 

KAYIPLARDAN DÖRDÜ BULUNDU

Akşam saatlerine doğru kayıp işçilerden dördünün bulunduğu bildirildi. İki kişinin santralin bodrum kısmında bulunduğu, diğer iki işçinin ise evlerinde oldukları belirlendi. Kaza yarinde kurtarma çalışmaları devam ederken kayıp 62 kişinin aranması da devam ediyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoygu, santralinin yeniden faaliyete geçmesi için birkaç yıla ihtiyaçları olduğunu işaret etti. Şoygu, "Santralin tam faaliyetinin ne zaman başlayabileceği ilgili uzmanların incelemelerini bitirmesinde sonra netlik kazanacak." diye konuştu.

YAŞAR NİYAZBAYEV, CİHAN