Rus Sukhoi Superjet’lerinden nefes kesen açılış gösteri

11

Uluslararası Havacılık ve Uzay Salonu "MAKS-2009" kapılarını ziyaretçilere açtı. Moskova yakınlarındaki Jukovski şehrinde düzenlenen MAKS-2009'un açılışını Rusya'nın yeni uçağı Sukhoi Superjet-100 gerçekleştirdi. MAKS-2009, Pazar günü gerçekleşen talim uçuşlarında iki Su 27 tipi uçağın çarpışması ve bir pilotun ölmesi ile gündeme gelmişti.

 

Açılışta, çok fonksiyonlu bombardıman uçağı Su-35 akrobasi hareketlerle izleyenleri büyüledi. Daha sonra Su-30MKI ile birlikte MIG-29MOBT da gösteri için havalandı. Gösteride "Strij" adlı grup da yer aldı. Takım gösterisi sergileyen "Strij" ekibi Mig-29 uçaklarıyla nefes kesen uçuşlar gerçekleştirdi.

 

Sergide Fransız "Patrouille de France" ekibi Alphajet uçakları ile ve İtalyan "Frecce Tricolori" adlı ekibi Aermacchi ve S-27 uçakları ile bir gösteri yapmaları da bekleniyor.

MAKS-2009 sergisi 23 Ağustos tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak. Sergide 100'e yakın Rus yapımı ve 11 adet de yabancı uçak ve helikopter yer alacak.

Bu arada MAKS-2009'de gösteriler için son uçuş provaları yapılırken, dünyaca ünlü Rus akrobasi timi "Rus Şovalyeleri" grubunun talim uçuşu sırasında iki Su-27 tipi uçağı havada çarpışmıştı. Kaza sonucu grup kaptanı ölürken, diğer iki pilot ise ağır yaralı olarak kurtarılmıştı. Yaşanan kaza dolayısıyla, "Rus Şovalyeleri" grubu MAKS-2009 gösterilerinde yer alamadı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan