Rus hidroelektrik santral kazasında 17 kişi öldü, 59 kişi de kayıp

13

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Sayano-Suşenskaya hidroelektirik santralinde Pazartesi günü meydana gelen kazada ölü ve kayıp sayısı her geçen gün artıyor. Ria Novosti haber ajansının, Rusya Federasyonu başsavcılığı soruşturma komisyonundan elde ettiği bilgiye göre, kazada 17 kişinin öldüğü ve 59 kişinin de halen kayıp olduğu belirtildi. Kayıplara canlı ulaşılma ihtimalinin kalmadığı kaydediliyor.

Binden fazla işçinin çalıştığı santralde sular boşaltılmaya çalışılırken, yeni cesetlere ulaşılmasından endişe ediliyor. 10 türbünün bulunduğu santralde meydana gelen kazada üç türbün tamamı ile yıkılırken, diğer üç türbün de kısmen zarar görmüştü. Kazanın nedeni konusunda araştırmalar devam ederken, basınç dengesizliğinin kazaya neden olduğu üzerinde duruluyor.

Diğer taraftan kazada hayatlarını kaybdenlerin cenazeleri de toprağa verilmeye başladı. Çeryomuşki kasabasında gerçekleşen cenaze törenlerine katılım yüksek sayıda olurken, halk kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğundan şikayetçi.

1,2 milyar dolarlık zarar

Kazada hayatta kalmayı başaran işçilerin yaşadıkları anılar da Rus basınında yer alıyor. Komsomolskaya Pravda gazetesi, Aleksander Podkopayev isimli işçinin üzerinde bulunan beton tabakanın 10 cm lik boşluğundan gelen hava ile soğuk sularda 15 saat boyunca hayatta kalmayı başardığını yazdı.

Sibirya bölgesinin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayan santralin devre dışı kalması sonucu bir çok bölgeye elektrik verilemiyor. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko santralin yeniden aktif hale getirilebilmesi için yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir yatırım yapılması gerektiğini kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan