Ruslar’la Darginler toplu kavgaya tutuştu, 1 ölü

211

Rusya’nın güneyinde bulunan Stavropol bölgesinde Rus ve Dargin kökenli vatandaşlar arasında çıkan toplu kavgada bir kişi öldü. Otomatik silahların ateşlendiği kavgada çok sayıda da yaralı var.

Stavropol’un Pelagiada köyünde meydana gelen olayda, Dargin kökenli bir grup vatandaş bir genç Rus’u dövünce, köydeki tüm Rus akraba ve tanıdıklar harekete geçti. Olay üzerine etnik Rus vatandaşlar Darginlere saldırdı. Çıkan 300 kişilik kavgada bir kişi ölürken, çok sayıda yaralı olduğu da kayediliyor.

Rus İnterfaks ajansına konuşan Rus güvenlik yetkilisi, bir kişinin ölmesiyle sonuçlanan kavgada bazı polislerin de yer aldığını iddia etti. Bölge savcılığının iddianın doğru olup olmadığını araştırmak için devreye girdiği de gelen haberler arasında. Dargin halkı Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde yaşayan etnik topluluklardan biri.

Stavropol bölgesinde etnik kavgalar eksik olmuyor

Rus güvenlik gücü yetkilileri Stavropol bölgesinde son yıllarda etnik kavgaların sık sık yaşandığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Mayıs-Haziran aylarında çıkan kavgalarda birkaç vatandaşın öldüğü de belirtiliyor. Yine geçtiğimiz Haziran ayında da Stavropol'un Neftekumsk bölgesinde Dargin ve Nogaylar arasında (Dağıstan'ın Türkçe konuşan halklarından biri) kavga çıkmıştı. Olay komşu Dağıstan, Astrahan ve Volgograd bölgelerine de sıçramıştı. Ayrıca Stavropol bölgesinde çok sayıda yaşayan etnik Ermeni ve Ruslar arasında sık sık kavga yaşanıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan