Rusya: “Santral kazası, terör saldırısı değil”

19

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Sayano Şuşenskaya hidroelektrik santral kazasında 69 işçinin cesedine ulaşıldı. Kayıp altı işçinin cesetlerini bulmak için çalışmalar sürüyor. Rusya Başsavcılığı, 17 Ağustos’da meydana gelen kazanın nedeni ile ilgili ilk açıklamayı yaptı. Savcılık, kazanın teknik nedenlerden kaynaklandığını, terör saldırısı ihtimalinin olmadığını ifade etti.

Savcılıktan yapılan değerlendirmede, “Kaza tamamı ile teknik nedenlerden kaynaklandı. Araştırma tamamlandığında teknik arıza ile ilgili detay sonuçlara ulaşacağız. Santralde yapılan incelemeler sonucunda terör saldırısı ile ilgili teorinin mümkün olmadığı görülmüştür.” denildi.

Çeçen ayrılıkçı grupların haber portalı Kavkaz Center, kendilerine liderliğini Doku Umarov’un yaptığı Çeçen ayrılıkçı grup “Muvahhidun ar-Rusi”den bir mektup geldiğini, Rusya’nın en büyük hidroelektrik santrali Sayano-Suşenskaya’daki patlamayı üstlendiklerini duyurmuştu. Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan ettiklerini kaydeden grup, Rusya’nın çeşitli bölgelerine sabotaj ekipleri gönderdiklerini, petrol ve doğalgaz boru hatları ile santrallere yönelik saldırı gerçekleştireceklerini iddia etmişti.

Rusya başsavcılığı soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin iddialar üzerine Interfax’a yaptığı açıklamada, “Kaza ile ilgili çeşitli iddialar bulunuyor. Bununla ilgili incelemeler devam ediyor. Terör saldırısı ile ilgili iddia ise doğrulanmadı. Rusya istihbaratı FSB patlayıcı madde uzmanları olay yerinde çalışma yaptı. Herhangi bir kanıt bulamadı.” bilgisini vermişti.

Yetkililere göre, teknik nedenlerden kaynaklanan patlama sonucunda oluşan tazyikli suyun etkisi ile 100’e yakın işçi yaklaşık 300 metre derinlikteki türbün deliğine düştü. İşçilerden 19’u yaralı olarak kazadan kurtulmayı başarırken, 75 işçiden haber alınamadı. Santralde gerçekleşen arama kurtarma çalışmalarının sonucunda 69 işçinin cesedine ulaşılırken, diğer alt işçinin de sağ olma ihtimalinin mümkün olmadığı kaydediliyor. Hükümet ölen ve kaybolan işçi yakınlarına 30’ar bin dolar yardımda bulunacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan