Moskova'yı kan gölüne çevirmek isteyen dazlak terörist yakalandı

4

Rus güvenlik güçleri, Moskova'da terör saldırıları düzenlemek isteyen genç bir ırkçı dazlağı (18) gözaltına aldı. Gencin üzerinde yaklaşık iki kilogram patlayıcı madde bulundu.

Rusya İçişleri Bakanlığı Aşırılıklarla Mücadele Masası yetkilisi Rus Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada gencin bir dazlak örgütün faal üyesi olduğuna dikkat çekti. Rus polis yetkilisi, “Gözaltına alınan genç, el yapımı patlayıcı maddeleri Moskova'nın en büyük parklarına ve vatandaşların toplu olarak bulunduğu mekanlara bırakmayı planlıyordu. Genç bu eylemlerini yapmaya giderken kıskıvrak yakalandı.” dedi.

 

 

Amacı halkın gözünü korkutmakmış

Polis yetkilisi, gözaltına alınan gencin isminin daha önce meydana gelen ve çok insanın zarar gördüğü terör saldırılarına da karıştığını anlattı. Yetkili, “Güvenlik güçleri arama sırasında gencin üzerinde elektronik eşya da buldu. Suçlunun daha önce başka suç olaylarına katıldığını gösteren bilgiler var. Örneğin Moskova'da bir Ortodoks kilisesinin kundaklanması ve diğer sosyal gruba ait insanların öldürülmesini öngören aşırılıkçı içerikli literatür ve bildirilerin hazırlanması. Gözaltına alınan suçlu Moskova'daki başka terör saldırılarında da yer almış. Örneğin Moskova'nın kuzeyindeki Pazar yerindeki bir patlama olayı. Amacı ise Moskova halkının gözünü korkutmak ve durumu istikrarsızlaştırmak.” şeklinde konuştu. Olayla ilgili soruşturma açıldı.

Son aylarda Rusya dazlaklara göz açtırmıyor

Bu arada Rusya’da bu yıl ırkçı saldırılarının azaldığı belirtildi. Rus insan hakları savunucularına göre bu yıl etnik düşmanlığa dayalı saldırılar sonucu 37 kişi hayatını kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Moskova Bürosu Başkanı Aleksandr Brod, “2009 yılı Ocak-Temmuz ayları içinde Rusya’da yabancı vatandaşlara yönelik ırkçı saldırılarda 37 kişi öldü, 126 kişi yaralandı. Rus güvenlik güçlerinin sert önlemleri ve geniş çaplı operasyonlarının sonuç veridi”. dedi.

Rusya’daki ırkçı gruplar daha çok kurbanlarını Kafkas kökenlilerden seçiyor. Her yıl Rusya’ya çalışmak için gelen yüzlerce Orta Asyalı işçi dazlakların saldırısına uğruyor. Yaşları 15-20 arasında değişen dazlak gruplar daha çok Moskova ve civar kentlerdeki yabancıları hedef alıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan