Ruslar kılıç kalkana merak sardı, tarihi savaşlar oyun olarak canlandırılıyor

41

Bine yakın Rus genci kılıç, kalkan, mızrak kullanarak tarihi savaşları canlandırıyor. 3. "Voinovo alanı" Festivali için Moskova'nın 110 kilometre batısında bulunan Ruza şehrinde bir araya gelen, bine yakın genç 11. yüzyılda Rusya'da yaşanan tarihi savaşları detaylarıyla canlandırıyor. Kadınlarda tarihi dönemin yemeklerini pişirerek lojistik destek sağlıyor.

 

On birinci asırda, tam 993 yıl önce Yaroslav Mudriy'ın kampında askerler Svyatopolk (Işık Alayı) birliklerine karşı acımasız bir savaş gerçekleştirdi. İki Rus prensin meydan savaşı tam üç ay boyunca sürmüştü. Yaroslav Mudriy askerleri ile birlikte, Syatopolk'u mağlup etmişti. Gerçek hayatlarında inşaatçı, bilgisayar programcısı ve Tarih dersi öğretmeni olarak çalışan insanlar, savaş oyununda ülkesini korumaya çalışan kahramanlara dönüşüyor.

 

Savaşın nasıl biteceği her zaman belirsiz olduğunu anlatan "Resnot" Tarih Restorasyon Kulübü yöneticisi Konstantin Subbotin, “Bizim burada düzenlediğimiz savaşlarda da bazen talih kimden yanaysa, savaşı o kazanıyor. Bazen, tarihe uygun şekilde canlandırmalar gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Tarihi savaşların canlandırılması için ekipler çok iyi hazırlık çalışmaları yürütüyor. Canlandırmada her adımın tarihe uygun şekilde gerçekleşmesine dikkat ediliyor. Ancak savaşçılar meydana her çıktıklarında ilk defa çıkıyormuş gibi davranıyor, ve adeta Rusya'nın tarihi onlara bağlıymış gibi kıyasıya mücadele ediyor. Savaşçılar ara sıra canlandırmalara kendilerinden de bazı hareketler katmayı ihmal etmiyor.

Erkekler savaşı canlandırmaya çalışırken, bayanlar ise aşçılık hünerlerini konuşturuyor. Sofralar et, nohut çorbası ve baldan yapılan keklerle süsleniyor. Yemekleri için sadece 11 yuzyılın dönemlerde ait malzemeleri kullandıklarını belirten "Gümüş Kurt" ekibinin üyesi Nadejda Malışava, “Malzemeleri, canlandırmasını yaptığımız bölgede var olduğuna dair kesin bir arkeolojik kanıt bulunması halinde yemeklerimiz için kullanıyoruz. Aksi takdirde o malzemeleri kullanmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan