Sovyet ve Rus milli marşların yazarı ünlü şair Mihalkov öldü

26

Eski Sovyet ve günümüz Rusyası milli marşları yazarı ünlü şair Sergey Mihalkov, tedavi gördüğü Moskova'daki hastanede 97 yaşında hayata veda etti. Mihalkov, ünlü Sovyet ve Rus yönetmen Oskar ödüllü Nikita Mihalkov'un babası idi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Sergey Mihalkov kalp krizi geçirmişti. 13 Mart günü ailesiyle birlikte 96.doğum yıl dönümü kutlamıştı. Doğum günü partisinde dede Mihalkov herkese taş çıkartarak, “Gördüğünüz gibi benim işler iyi. Eskisi gibi çalışmaya devam ediyorum.” demişti.

 

Mihalkov, şiir yazmaya 15 yaşındayken başlamıştı. Yol adlı ilk şiirini Na Podyome (Kaldırımda) dergisinde yayınlamıştı. Mihalkov kendi hayatını ise şöyle anlatıyordu: “Ben Çarlık Rusyası'nda doğdum. Büyük Ekim Devrimi'ni, SSCB'nin kurulmasını ve sonra dağılmasını yaşadım. Zira ben SSCB'ye inanarak samimi kalpten hizmet ettim.”

 

Sergey Mihalkov, İkinci Dünyas Savaşı yıllarında savaş muhabiri olarak Kızıl Ordu saflarında görev yaptı. Moskova'daki Kremlin duvarındaki meçhul asker anıtındaki ünlü “Senin ismin meçhul, ama kahramanlığın ölmezdir” şiirinin sözleri de Mihalkov'a ait.

Mihalkov, Sovyet yıllarında çok sayıda çocuk çizgi fimlerinin de yazarı oldu. Örneğin o yılların Dyadya Styopya (Styopya dayı) çizgi filmi, bugün büyük beğeniyle izleniliyor. En önemlisi ise, Mihalkov’un hem Sovyet hem de Rus milli marşının sözlerini yazmış olması.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan