Çerkizovski mağdurları, boş çantalarla pazarın kapatılmasını protesto etti

11

Rusya’dan Azeri asıllı iş adamı Telman İsmailov’a ait Çerkizovski pazarının kapatılması ile ilgili yankılar sürüyor. Çerkizovski pazarının mağdur girişimcileri Moskova merkezinde boş çantaları ile protesto eylemi gerçekleştirdi.

Moskova Belediyesi Tüketici Dairesi binasının önüne boş çantaları ile gelen protestocular, hükümetten işlerini devam ettirebilmeleri için yer göstermelerini istedi.

 

Boş çantaların piyasa çöküşünün sembolü olduğunu ifade eden Çerkizovski pazarı Kiracı Girişimciler Grubunun Temsilcisi Leonid Razvozjaev, malsız, parasız ve işsiz kaldıklarını belirtti. Razvozjaev, “Hükümet tarafından Rusya vatandaşlarına iş temin edildiğine dair bilgiler tamamen yalan. Halen bize her hangi bir iş teklif edilmedi. Çalışabilmemiz için bir yer gösterilmedi.” diye konuştu.

 

Hükümetin kendilerine yardımda bulunmadığını ve başvurularını göz ardı edildiğini anlatan Tekstik Atolyesi Sahibi Olga Kosets, “12 yıl boyunca Moskova'da tekstil sektöründe çalıştım, şimdi ise bana ve benim çalışma arkadaşlarıma, yeniden okumamızı ve sekreter olmamızı öneriyorlar.” şeklinde şikayetlerini dile getirdi.

Telman İsmailov'un sahibi olduğu Çerkizovski pazarı, geçtiğimiz Haziran ayında Rus makamlarca kapatılmıştı. Karara gerekçe olarak kaçak işçi çalıştırmak, yangın güvenlik sistemine uyulmaması, kaçak malların bulunması ve hijyenik koşullara uyulmaması gösterilmişti.

18 ağustos tarihinde pazarı sökmeye başlayan Moskova Hükümeti, yılın sonuna kadar Çerkizovski pazarının tamamen ortadan kaldıracak.

Çerkizovski esnafına göre, pazarın çalışması esnasında şehir bütçesine gelirin yüzde 20'si aktarılıyordu. Bu rakam ayda yaklaşık 500 milyon rubleye (16 milyon dolar) tekabül ediyordu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan