Rusya’da ikinci baraj trajedisi; bir ölü, iki kayıp

5

Rusya’nın uzak doğusunda Magadan’da bölgesinde yer alan Tummanaya nehri üzerinde bulunan baraj patladı. Sabah saatlerinde meydana gelen olay sonrasında bölgede onlarca ev sular altında kalırken, bir kişinin öldüğü, iki kişinin de kaybolduğu belirtiliyor. Bölgede incelemede bulunan yetkililer kayıp sayısının artmasından endişe ediyor.

Bölge Olağanüstü Hal yetkilisi Yekaterina Potvorova Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada olayın yerel saatle 14:30’da meydana geldiğini, bölgede 30’a yakın binanın sular altında kaldığını ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Barajın onarımı ile ilgili çalışmaların da başlatıldığını kaydeden Potvorova, nehir seviyesinin düştüğünü ve durumun kontrol altında olduğunu belirtti.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 17 Ağustos’da Sayana-Suşenskaya hidroelektirik santralinde meydana gelen kazada 69 işçi hayatını kaybetti. Yıkılan barajın altında kaldığı tahmin edilen 6 işçinin cesedine ise henüz ulaşılamadı.

Rusya’da Sovyetler Birliği döneminden kalan altyapıların yeterince güvenli olmadığı gerekçesi ile güçlendirme ve modernizasyon çalışmalarının yapılması gerektiği tartışılıyor. Rusya başbakanı Vladimir Putin, tüm altyapılarda incelemeler yapılarak bir rapor hazırlanması için talimat verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan