Moskova'da tarihi "Stalin" tuneli bulundu

42

Moskova'da Çerkizovski pazaryerinin yanında eski SSCB lideri Jozef Stalin'a ait bir yeraltı tüneli bulundu.

Basına bilgi veren Moskova Belediyesi Baş Mimarı Aleksandr Kuzmin, Çerkizovski pazarının yanında askerlerin 100 metrelik bir yeraltı tuneli ortaya çıkardıklarını anlattı. Tünelin Moskova'nın merkezine, Kızıl Meydan'ın hemen karşısındaki eski Rossiya oteline kadar uzadığı ve uzunluğunun toplam 15 kilometre olduğu iddia ediliyor. Rus yetkililere göre tunelden zırhlı araç ve tanklar da geçebilir.

Moskova Belediyesi yetkilisi Kuzmin, ortaya çıkarılan "Stalin" tünelinden çok sayıda eski Sovyet dönemine ait sanat eserlerinin de yer aldığını belirtti. Kuzmin tünlle ilgili yaptığı açıklamada, “Askerler tünelden çok sayıda resim sanat eserleri de buldu. Perestroyka döneminde (eski SSCB son lideri Mihail Gorbaçov'un 1980'lı yılların sonunda başlattığı reform) ülkenin birçok müzesinden Sovyet kahramanlarını göklere çıkaran resimler sokağa atılmıştı. Sovyet askerleri de bu resimlerinin hepsini toplayarak "Stalin" tüneline taşımıştı.” dedi.

Stalin'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Moskova'da gizli yeraltı tünelleri ve bunker mekanları yaptırmıştı. 1941 Ekim ayında Alman Nazi birlikleri Moskova'nın yakınlarına kadar geldikleri sırada Stalin başkenti terk edip, başka bir bölgede bunkerde saklanmayı düşünüyordu. Stalin’in son anda kararından vazgeçtiği belirtiliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan